Bu çatal şapırtı sesi algıladığı anda, sesin duyulmasını engel olan bir anti-ses çıkarıyor.

Şimdiye kadar Japonya’dan çıkmış garip cihazlar ve buluşlar görmüştük. Ama bu çatal içlerinde en acayipi olma hususu ile ilgili birinciliğe kolaylıkla oynayabilir. Bu çatalın özelliği, ramen (Japon eriştesi) yerken çıkan şapırtı seslerini duymanızı engellemek. Japonlar gerçekte bu şapırtı sesinin, yenilen ramen çorbasının keyfini artırdığına inanıyorlar. Ama birtakım Japonlar ve fazlalıkla da yabancılar bu şapırtı sesinden rahatsız olabilmekte.

Japnya’nın en ünlü hazır ramen besin markası Nissin, ‘Otohiko’ ismindeki bu özel çatalı sırf bu sesi engellemek amacıyla buluş etmiş. Çatal teknolojik olarak tasarlanmış bir ürün. İçinde titiz bir mikrofon ve ses tarife çipi bulunuyor. Çatalı Bluetooth ile bir akıllı telefon uygulamasına bağlıyorsunuz. Çatal rağmen yerken çıkardığınız şapırtıyı algıladığı anda, uygulamaya bir sinyal yolluyor. Uygulama da rağmen sesinin duyulamayacağı frekansta kuvvetli bir ses çıkarıyor.

Cihazın bataryası sürekli kullanımda bir saat kadar yönetim edebiliyor. Ama bu teknolojik çatalın bedeni su geçirmez değil, yani ramenin çorbasına sokmamanıztavsie edilmekte. Otohiko adlı çatal daha sınırlı adette üretilecekmiş ve şayet 15 Aralık 2017 tarihine kadar 5 bin adet önsipariş yapılmazsa üretime girmeyeceği söyleniyor. Çatalın fiyatı 130 dolar seviyesinde olacak. Nissin firmasının bütün ülkeye manasız bir şaka yapıp yapmadığı hususu ise belirsizliğini korumakta.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir