Android 1.752 Kez Okundu 0

Sanat Tarihi Uzmanı Yapacak Mükemmel Uygulama

Google yine efsane bir uygulamaya imza attı. Sanat tarihi sevenler, kaçırmayın.

Önce ‘Google Maps’ sonra da bu uygulamasına getirdiği ‘Street View’ özelliği ile neredeyse tüm dünyayı parmaklarınız ucuna getiren Google, bir şahane uygulamayı daha kullanıma sundu.

Heykel, müzik, tarihi yerler, kısaca sanata ve kültürel değerlere ait her şeyi bu uygulamasında kullanıcılara sunan Google, bu sayede de pek çok kişiyi sanat tarihi ve kültür konusunda bilgilendirecek, hatta birer uzman yapacak diyebiliriz.

Bir süredir uygulama için gerekli altyapı, veri tabanı çalışmaları yürüten Google, ‘Arts and Culture’ adlı uygulamasını kullanıma sundu. Uygulama sayesinde tarihi yerlerden önemli sanat eserlerine kadar binlerce şeye erişebileceksiniz. Daha önceden sanat eserleri ve tarihi mekanlar için ‘Gigapixel camera’ sistemini devreye sokan Google, bu eserlerin ve yerlerin detaylı şekilde incelenmesini sağlamıştı.

Kullanıma sunulan ‘Arts & Culture’ uygulaması da bu Gigapixel kamera teknolojinin elde ettiği şeyleri kullanıcılarla buluşturacak. Uygulamadaki bir diğer özellik de kullanıcıların yeni şeyler ekleyebilmesi. Bu sayede her gün, binlerce yeni içeriğe de göz atabileceksiniz. ‘Arts & Culture’ın sunduğu en önemli şeylerden biri de eserlerin tanınması.

Örneğin gezmekte olduğunuz bir eser hakkında bilgi edinmek isterseniz tek yapmanız gereken uygulamaya girerek kameranızı açmak. Eğer Google, Gigapixel kamera veri tabanı ile bu esere dair bilgileri barındırıyorsa, kameranız ile görüntülediğiniz eser hakkında bütün önemli bilgiler uygulamada karşınıza gelecek.

Son olarak uygulama, bölgedeki müzeler, tarihi yerler hakkında da hem lokasyon bilgisi, hem de -özellikle müzeler için- açılış/kapanış saati bilgisi de barındırmakta. Yani uzun lafın kısası; sanat tarihi seven biri iseniz, tam aradınığız uygulama diyebiliriz. Google Arts & Culture uygulaması Android ve iOS için kullanıma sunuldu.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir