Sanal gerçeklikte 2. nesil gözlükler geliyor, bu teknolojinin tadına mutlaka bakmanız gerek.

İkinci nesil sanal gerçeklik gözlükleri yolda ve hatta bu sene piyasada olacaklar. Bu sefer liderliği Oculus, Sony veya HTC değil, Google yapıyor olacak. Google’ın Daydream ismindeki sanal gerçeklik platformunun ilk ürünlerini görmeye başladık. Bu ürünlerin en önemli özelliği ne bilgisayara, ne de akıllı telefona ihtiyaç duymayacak olmaları.

Sanal gerçeklik pazarının 2026 yılında 38 milyar dolarlık bir endüstri olacağı tahmin ediliyor. Bu pazara erken giren oyuncular yol almaya başladılar bile. Önce Oculus’un Rift, Sony’nin PSVR ve HTC’nin Vive model sanal gerçeklik gözlükleri çıktı. Ama bunların ikisi de çalışmak için bir bilgisayara (veya PS4’e) kabloyla bağlanmaya ihtiyaç duyuyorlar. Diğer genel çözüm ise sanal gerçeklik uygulamalarını akıllı telefonda çalıştırıp, telefonu özel bir sanal gerçeklik gözlüğünün önüne monte etmek. Samsung’un GearVR ve Google’ın kendi Daydream View gözlükleri bu şekilde çalışıyor.
Ama Google işi bir adım daha ileri götürüyor. Daydream ve Tango ekiplerinin çalışmaları sonucu ortaya çıkan yeni platform, tek başına kullanılabilir bir sanal gerçeklik gözlüğü olacak. Bu gözlüğü diğerlerinden ayıran şey, içinde bir Qualcomm Snapdragon 835 işlemci, bellek ve depo alanı olması. Yani neredeyse gözlüğün içinde minik bir cep telefonu var diyebiliriz. Bu gözlükleri ilk aşamada HTC ve Lenovo imal edip satacaklar. Gözlüklerin şu anda varolan 150 civarında Daydream oyunu ve uygulamasını, ayrıca yeni WorldSense teknolojisini destekleyeceği ve 2017 sonuna kadar piyasada olacağı açıklandı. Ama henüz fiyatları belli değil.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir