Bilim 25 Kez Okundu 0

Sanal Gerçeklik ile Alzheimer Erken Teşhis Ediliyor

Geliştirilen bir sanal gerçeklik navigasyon testi yardımıyla yaşa bağlı bilişsel sorunu olan hastalarla Alzheimer hastalığının erken evrelerinde olan hastaları ayırt edilebiliyor.

Cambridge Üniversitesi doğrulusunda yapılan çalışmada, bir sanal gerçeklik vazifiyeti yardımıyla günümüzdeki ‘altın standardında’ olan tespit yöntemlerinden çok daha iyi bir şekilde Alzheimer hastalığı erken bir şekilde tespit edilebiliyor.

Hafif bilişsel arıza, Alzheimer’ın en erken belirtilerinden biridir. Fakat bu hal her vakit Alzheimer’a işaret değildir çünkü insanların yaşına bağlı da ortaya gelebiliyor. Bu sanal gerçeklik programı, navigasyon testi yardımıyla bilişsel sorunun yaştan ötürü mı yoksa Alzheimer’dan ötürü mı ortaya yaklaştığını bulabiliyor.

Araştırmacılar, bir bireyin entorinal zarının zarar görüp görmediğini test etmek amacıyla bir sanal gerçeklik navigasyon testi geliştirdi. Gerçekleştirilen testlerde 45 bilişsel arıza hastası incelendi. Alzheimer ile alakalı biyo belirteçleri test etmek amacıyla bütün deneklerin beyin omurilik sıvısı örnekleri alındı ve deneklerin 12’si bu biyo belirteçlere pozitif cevap verdi.

Gerçekleştirilen testlerden sonra araştırmacılar, Alzheimer’lı olan bütün bilişsel arıza hastalarının biyo-belirteçlerinin diğerlerine göre daha kötü performans verdiğini gözlemledi. Potansiyel olarak kliniklere Alzheimer hastalarına erken tespit koyabilme desteği vermesinin yanı sıra araştırmacılar, testin gelecekteki Alzheimer tedavilerinde kritik ehemmiyet tanıyacağını düşünüyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir