Giyilebilir Teknoloji 220 Kez Okundu 0

Sanal dünyaya dokunacak eldivenler geliyor

Bu eldiven üzerindeki sensörleri sayesinde, ellerinizin titiz faaliyetlerini birebir sanal dünyaya aktaracak.

Sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) ürünleri arttıkça, gözlükler çoğalıp kullanıcılar sanal dünyalara alıştıkça, bu dünyalarda yaşanan bir denetim sorununun bulunduğu çok açık. Sanal dünyalarda kollarımızı ve bacaklarımızı düzgün şekilde simüle edecek aygıtlar var. Ama el faaliyetlerini gerçek manası ile birebir tekrarlayacak bir aksesuar şimdilik yok. İşte İrlanda kökenli Design Partners firması, Tyndall Ulusal Enstitüsü ve Waterford Teknoloji Enstitüsü’nden bir takım araştırmacının birlikte tasarladığı bu akıllı eldiven, tam da bu vazife amacıyla düşünülmüş.

Meydana çıkmasında mühendislerin ve saniyesel tasarımcıların birliktece çalıştığı proje, insan elinin faaliyetlerini sanal gerçekliğe ve robotik uygulamalara titiz şekilde aktarabilecek. Üzerindeki sensörler çok düşük sinyal iletim süreleri amacıyla özel tasarlanmış. Böylece kullanıcının komplike parmak hareketleri bile gecikme olmadan bilgisayara iletilebilecek. Eldivenin yalnızca sanal dünyalardaki oyunlar amacıyla değil, uzaktan eğitim hedefiyle müzisyenler ve sporcular amacıyla de kullanılabileceği ifade edilmekte.

Akıllı eldivenin bir başka kullanım kısmı ise robot ellerin uzaktan hareketlendirilmesi olacak. İlk prototipleri sanal ortamda cerrah eğitimi uygulamasında başarılı şekilde test edilmiş bile. Eldiven hafif, tüketimi basit ve yıkanabilir parçalardan imal edilmiş. Bu aygıt Ocak ayı içersinde Las Vegas’da düzenlenecek CES 2018 tüketici elektroniği fuarında ziyaretçilerin denemesine sunulacak.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir