Donanım 161 Kez Okundu 0

Samsung yeni işlemcisini duyurdu

Samsung’un yakın vakitte tanıtacağı Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus modellerine güç verecek Exynos 9810 mobil prosedürcüsi tanıtıldı. Peki yeni mobil prosedürcü neler sunuyor?

Samsung’un yeni ilerlettiği ve yakın vakitte tanıtılacak Galaxy S9 ailesine can verecek olan Exynos 9810 tanıtıldı. Öncelik ile Exynos 9810’un, Qualcomm’un yeni prosedürcüsi Snapdragon 845’e rakip olacağı biliniyor. Samsung’un prosedürcü sektöründeki lideri 10nm FinFET doğrulusunda imal edilen yeni mobil prosedürcü, 4 adet yüksek performans amacıyla, 4 adet de tasarrufa yönelik olmak üzere 8 çekirdek üstüne kurulu.

Önceki serisi Exynos 8895‘ten %40 daha yüksek performans meydana koymayı başaran işlemci, tekrar önceki seriye göre daha az enerji sağlıyor. Cat.18 6CA LTE modemin de yerleştirilmesiyle 1,2 Gbps indirme hızına ulaşan Exynos 9810, saniyede 120 kare 4K UHD video ve fotoğraf çekimi yapabiliyor. 10-bit HEVC video sıkıştırma kuvveti ve VP9 video çözücüsünün de eklendiği prosedürcüyle, tam 1,07 renk ayırt edilebiliyor.

Yapay zekanın da üstüne odaklanıldığı yeni prosedürcü, derin makine öğrenme altyapısıyla hem kullanıcı tecrübesini hem de güvenliliği arttırıyor. Şirketin açıklamasına göre çekilen fotoğraflardaki obje ve kişileri tanımlayabilen Exynos 9810, hibrit yüz tarife teknolojisi ile de bireylerin yüzlerini 3D tarayabiliyor. Yüz tarife teknolojisinin ortamında ayrı bir emniyet bölümünün de yer aldığı prosedürcüde, güvenliğin dayanıklı olması noktasına suni zeka ile ismim atılmış. Son olarak MWC 2018’de tanıtılması beklenilen Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus modellerinde yer alacak Exynos 9810 amacıyla Samsung’un, seri üretime başladığı da biliniyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir