Android 152 Kez Okundu 0

Sahte hesaplara dikkat edin

Uzmanlar son dakikaya kadar fark edilemeyen virüs husussu ile ilgili uyarıyor. Sinsi hacker grubunun düzmece Facebook profilleri yaratarak Android casus yazılımı yaydıkları meydana çıktı. Lübnan merkezi bir siber korsan grubunun yaydığı virüs çoğu ülkede haberlere husus oluyor.

En büyük sosyal medya platformlarından olan Facebook hackerların hedefleri arasında yer alıyor. Uluslararası basında husus olan ve Çek bilgi teknolojileri güvenliği incelemecileri ve Avast incelemecileri, Facebook üzerinden sunulan yeni bir Android casus yazılımı keşfettiler. Kadın hesaplarıyla Facebook’tan ekleyen kişiler, olağanüstü vurgun yaptı.

FACEBOOK’TAN KADIN HESABI GİBİ EKLİYORLAR!

Facebook kadın profili açan siber korsanlar, bu düzmece profillerle seçtikleri kurbanları ile iletişime geçtiler. İletişimi bir oran arttıran korsanlar, kurbanlarına ‘flörtleşmek’ hedefi ile Kik Messenger programına geçmeyi tavsiye etti ve bir indirme bağlantısı gönderdi. Bağlantıya tıklayanları ise düzmece bir Kik Messenger programı bekliyordu. Uygulamayı yükleyen kurbanlar casus yazılımında cihazlarına erişimine izin vermiş oluyorlardı. Siber korsanlar bu sayede binlerce insanın fotoğraflarını, rehberini, arama kayıtlarını, hususmunu, SMS’lerini ve daha pek çok şahsi verisini elde etmeyi başardı.

ORUNMAK İÇİN TANIMADIĞINIZ KİŞİLERİ KABUL ETMEYİN…

Araştırmacılar, Tempting Cedar Spyware olarak isimlendirdikleri casus yazılımı belirleme ettikleri anda derhal peşine düştüler. Giriş faaliyetleri ve IP adreslerini izleyen araştırmacılar, tam emin olmamakla beraber yazılımın Lübnan odaklı olduğunu meydana çıkardı. Bu tip virüslerden korunmak amacıyla olasıysa tanımadığınız kişileri dost olarak eklememeniz ve güvenmediğiniz linklere tıklamamanız gerekiyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir