Robotlar gelecekte insan çalışanların işlerini elinden alabilir, peki müzik de yapabilirler mi?

Müzisyen Nigel Stanford’un yeni albümü ‘Automatica’ rock ve elektronik tınıları birleştiren bir çalışma. Müzisyenin albümle aynı ismi taşıyan parçasına yaptığı video klip ise son derece enteresan. Stanford bu klipte müzik yapan robot kollar kullanmış. İlk bakışta robotlar yapay zeka vasıtası ile müzik yapıyor gibi görünse de, aslında fonda oldukça başarılı bir uygulamaylama ve özel efekt kullanımı yatıyor.

Endüstriyel robot kolların kendisi Almanya kökenli ‘KUKA Robotics‘ firması tarafından sağlanmış. Robotların hareketlerini bir robot animatör uzmanı, bir ay boyunca Autodesk Maya programında ince ince hazırlamış. Mekanik kolların tek tek piyano, gitar ve davul çalması sağlanmış. Robot kolların hareketleri 0.3mm’ye kadar ince ve titiz. Video klibin sonunda robotlar insan sanatçıya isyan edip, müzik aletlerini parçalıyor ve bir lazerle seti yıkıyor gibi görünüyor.

Stanford yenilikçi yaklaşımları ile yalnızca müzikseverlerin değil, farklı kurumların da dikkatini çekmiş durumda. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ESA farklı sunular için sanatçının 1999’daki ilk albümü olan ‘1999’dan parçaları kullanmış. ‘Automatica’ albümü sanatçının resmi internet sitesinden dinlenebilir.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir