Teknoloji 86 Kez Okundu 0

Rock müzik yapan endüstriyel robotlar!

Müzisyen Nigel Stanford’un yeni albümü ‘Automatica’ rock ve elektronik tınıları birleştiren bir çalışma. Müzisyenin albümle aynı ismi taşıyan parçasına yaptığı video klip ise gerektiğince ilginç. Stanford bu klipte müzik yapan robot kollar kullanmış. İlk bakışta robotlar suni zeka yardımıyla müzik yapıyor gibi görünse de, gerçekte arka planda çok başarılı bir programlama ve özel efekt tüketimi yatıyor.

Endüstriyel robot kolların kendisi Almanya kökenli ‘KUKA Robotics‘ firması doğrulusunda sağlanmış. Robotların faaliyetlerini bir robot animatör uzmanı, bir ay süresince Autodesk Maya programında ince ince hazırlamış. Mekanik kolların ayrı ayrı piyano, gitar ve davul çalması sağlanmış. Robot kolların hareketleri 0.3mm’ye kadar ince ve hassas. Video klibin sonucunda robotlar insan sanatçıya başkaldırı edip, müzik aletlerini parçalıyor ve bir lazerle seti yıkıyor gibi görünüyor.

Stanford yenilikçi yaklaşımları ile yalnızca müzikseverlerin değil, değişik kurumların da ilgisini çekmiş durumda. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ESA değişik sunumlar amacıyla sanatçının 1999’daki ilk albümü olan ‘1999’dan parçaları kullanmış. ‘Automatica’ albümü sanatçının resmi internet sitesinden dinlenebilir.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir