Bilgisayar 171 Kez Okundu 0

Qualcomm yeni işlemcisini tanıttı

Qualcomm, Hawaii’de gerçekleştirdiği dev etkinliğinde telefonların içine girecek ve prosedür kuvveti olarak şahlandıracak yeni prosedürcüsi Snapdragon 845’i duyurdu. Fakat yeni prosedürcü yalnız gelmedi; yanında hem HP hem de ASUS’tan bu prosedürcüyi kullanan iki dizüstü bilgisayarı da meydana çıktı! Artık 30 güne kadar standby konumunda şarjı bitmeyen ve 1 saniyede kullanıma hazır duruma gelen dizüstü bilgisayarlar geliyor!

Hawaii’de Hurriyet.com.tr olarak yerinde takip ettiğimiz Qualcomm’un dev etkinliğinde şirketin en yeni mobil prosedürcüsi Snapdragon 845 tanıtıldı. Üretilen bu prosedürcü bilhassa telefon devlerinin üst civar telefonlarında kullanılacak. Peki yeni prosedürcü yanında neleri getiriyo

Bir önceki Snapdragon 835’te bulunduğu gibi 10 nm üretim teknolojisiyle üretilecek olan yeni prosedürcünin üretimini Samsung üstleniyor. Gelecek senenin ikinci çeyreğinde telefon ve tabletlerde yer alması beklenilen Snapdragon 845, ARM tabanlı Windows 10 yüklü bilgisayarlara da geliyor.

Tek çekirdek performansı hayli iyileştirilen Snapdragon 845’in en mühim özelliği sürat olsa gerek. İçinde yer alan X20 LTE modem ile 150 mbps süratinda internetten indirme yapılabiliyor. Şebekeye bağlı olmakla beraber Snapdragon 845; 1.2 Gbps’e kadar indirme sürati sunuyor.

DÜNYADA BİR İLK: ALWAYS ON ÖZELLİKLİ İKİ LAPTOP BİRDEN!

Bilgisayarlar büyük bir değişime uğruyor. Qualcomm‘un sağladığı Snapdragon prosedürcülerle beraber LTE süratinda internet dizüstü bilgisayarlara taşınırken, WiFi olmaksızın kullanıcılar SIM kartlarını bilgisayarlara takarak her yerde internete son süratte girebiliyor.

Bu anlamda hem ASUS hem de HP’nin meydana çıkardığı iki dizüstü bilgisayarı da tekrar Hawaii’deki Qualcomm etkinliğinde karşımıza çıktı. ASUS’un NovaGo adını verilen bilgisayarı Always On özelliğine sahip. Üstünde güç tuşu bulunmayan aygıtı tuşla kapatmıyorsunuz; bundan sonra ekranı kapatmanız yeterli. Fakat ekranı açtığınız anda bilgisayar bir saniyede çalışır duruma geliyor. Bu da kullanıcıların kısa sürede işlerine kaldığı yerden devam etmesini sağlıyor.

İlk kez dizüstü bilgisayarlar arasında görülen Always On özelliğinin sağlayacağı bu kolaylık, telefonların açılıp kapanma işlevselliğini aynı şekilde bilgisayarlara taşımış oluyor.

ASUS NovaGO’nun başka bilhassarine bakacak olursak; Asus NovaGo’da 13.3 inç HD ekran, 8 GB’ye kadar RAM seçenekleri, iki adet USB 3.1 portu, HDMI portu ve microSD kart yuvası bulunuyor. Asus NovaGo’nun vatan dışında 599 dolardan başlayan fiyatlarla sunulacağı belirtiliyor. Bu sürümde 4 GB RAM ve 64 GB dahili hafıza bulunacak. 799 dolarlık modelde ise 8 GB RAM ve 256 GB dahili hafıza yer alıyor.

Standart bir genişbant ağ bağlantısından 3 ila 7 kat daha süratli internet erişimine sahip olan bilgisayar eSIM ve Nano SIM kart desteğine sahip. 30 gün bekleme süresiyle ilgi çeken aygıt batarya ömrü konusu ile ilgili da rakiplerine alan okuyor.

Always On özelliğini kullanan bir başka dizüstü bilgisayar ise HP’den geldi. Gelecek sene satışa sunulması plan edilen ve şimdilik fiyatı açıklanmayan HP Envy X2, ASUS NovaGo’da bulunduğu gibi ekranı açtığınız anda çalışmalarınıza 1 saniye gibi kısa bir sürede kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Son derece süratli! ASUS’unkinden değişik olarak klavyesiyle gelen HP Envy X2’nin klavye aparatı çıkarılabiliyor ve tablet olarak da kullanılabiliyor.

P Envy x2’de ise 12.3 inç ekran, 8 GB’ye kadar RAM seçenekleri, 256 GB’ye kadar depolama kısmı gibi bilhassar bulunuyor. Hem de HP’nin aygıtı kapasitif ekran kalemiyle kullanılabiliyor. Her iki ARM tabanlı Windows 10 aygıtında da LTE bağlantı desteği bulunuyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir