Oyun 134 Kez Okundu 0

Pokemon Go geride kaldı yerini Harry Potter aldı

Cep telefonu oyunu Pokemon Go’nun üreticisi ABD’li Niantic şirketi, Harry Potter temalı bir oyun geliştireceklerini açıkladı.

Artırılmış gerçeklik kullanılarak oyuncuların sokaklara çıkarak Pokemon yakalamasını gerçekleştiren Pokemon Go çılgınlığı bir devre bütün dünyaya yayılmıştı.

İngiliz yazar J.K. Rowling’in filmlere de uyarlanan kitap serisi Harry Potter, bütün dünyada büyük bir hayran kitlesine sahip.

San Francisco odaklı Niantic’in pazara süreceği yeni Harry Potter oyununda, artırılmış gerçeklik teknolojisi de üst civarlara taşınacak.

Büyü bilmek lüzumecek mi?
Oyunun merkezinde ise, kitapseverler ve sinemaseverlerin yakından tanıdığı sihirbaz Harry Potter olacak. Oyuncular günlük hayatın karmaşasından süre bulduklarında, sokaklarda fantastik canavarları bulacak ve onlarla savaşacaklar.

Bu teknoloji, telefonların kamera özelliği ile gerçek dünyadan çekilmiş görüntüleri, bilgisayar ekranında artırılmış gerçeklikle harmanlıyor.

Pokemon Go’dan farkı ne olacak?
Pokemon Go, günlük 45 milyon oyuncunun oynadığı günleri gördü. Bu devrede şirketin kazancı da 4.5 milyonun üstüne çıktı.

Uzmanlar, Harry Potter’ın da aynı potansiyeli olabileceği görüşünde.

2012’de dev yapım şirketi, Ingress isimli konuma dayalı bir bilim kompu oyununu pazara sürdü. Sonrasındaysa, halkın ilgisini çeken Pokemon’la yoluna devam etti.

Finans danışmanlık şirketi IHS Markit’ten Piers Harding’e göre Harry Potter, oyun dünyası amacıyla dev bir adım.

Harding, “Harry Potter oyununda, Pokemon Go oyunundan uyarlamaları görebiliyoruz” dedi.

Oyunun ne vakit pazara sürüleceği şimdilik bilinmiyor. Harry Potter fanatiklerininse heyecanlanacak çok nedeni var zira bundan sonra büyü gerçeklştirmeyi öğrenmeleri gereceçek.

Hem mahallelerinde yeni gizemleri çözmeye çalışacak, hem de ‘fantastik canavarlarla’ savaşacaklar.

Apple ve Google teknolojileri kullanılabilecek
Oyuncular “güçlü düşmanları alt edebilmek” amacıyla ekipler de kurabilecek.

Harry Potter fanatikleri, oyunla alakalı daha çok bilgi amacıyla önümüzdeki seneyi beklemek zorunda.

Harry Potter oyuncuları Apple’ın ve Google’ın yeni artırılmış gerçeklik teknolojilerini de kullanabilecekler. Bu teknolojiler Pokemon Go’da kullanılamamıştı.

Niantic şirketi Pokemon Go’nun eski fanatiklerinin artırılmış gerçekliği kapatarak oyunu hem basit oynadıklarını hem de pilden tasarruf ettiklerini açıkladı.

Piers Harding “Harry Potter oyununda, Pokemon Go’ya göre daha çok artırılmış gerçeklik kullanılacak. Bu da oyunu daha hareketli ve çekici yapacak fakat oyundan beğeni almak amacıyla bu teknolojiye bile lüzum yok” dedi.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir