Genel 28 Kez Okundu 0

Plastik Mi yiyoruz?

Geçen her dakika dünyadaki okyanuslara binlerce plastik atılıyor. 1 yıl içersinde ise 8 milyar ton plastik atık sularımıza karışıyor. Korkunç bir rakam öyle değil mi?

Bu plastik parçalar su içersinde kaldığı vakit  detaylı parçalara ayrılarak dağılıyor. En sık görülen plastik türü ise 5 milimetreden ufak plastik parçaları olan mikroplastiklerdir. Pasifik Okyanusu’nda tespit edilen Alaska büyüklüğünde dev bir plastik enkazı halin önemiyetini işaret ediyor. Bu enkazda tespit edilen plastikler vakitle suya karışıyor. Deniz hayvanları ve balıklar bu plastiklerle beslenerek insan sağlığını da tehdit ediyor.

Bu hal yalnızca etraf bilimcileri değil, hekimleri da endişelendiriyor. Eğer mikroplastikler yediğimiz gıdaları işgal ederse, midelerimizi ve bağırsaklarımızı da rahatlıkla işgal edebilir. Besin eksperleri insan bağırsaklarının mikroplastikleri barındırdığını düşünüyor ancak kimse sistematik bir şekilde bu konuyu araştırmaya yeltenmiyordu.

Viyana’daki Birleşmiş Avrupa Gastroenteroloji toplantısında tetkikcılar, değişik ülkelerden seçtiği insanları test ederek detaylı tetkiklarda bulunduklarını ve her birinin dışkı örneklerinde mikroplastikler meydana çıktığını açıkladı. Viyana Medikal Üniversitesi’nde bir gastroenterolog olan Philipp Schwable, “Plastikler günlük hayatta çok sık görülür ve insanlar detaylı yöntemlerle bu plastiklere maruz kalmaktadır” diye konuştu.

Mikroplastiklerin insanlar amacıyla büyük bir tehlike bulunduğu ifade etmek biraz zordur. Çünkü bugüne kadar oluşturulan tetkikler hayvanlar üstünde yoğunlaşmıştır. İnsanlar amacıyla ise rastgele bir tetkik yapılmamıştır. Hayvanlarda oluşturulan bu detaylı tetkiklarde söz hususu mikroplastiklerin hayvan bağırsaklarında toplandığı, hem de kan dolaşımına ve karaciğere sızdığı meydana çıkmıştır.

Bütün bu çalışmalar işaret ediyor ki, dünyadaki okyanusları tehdit eden bu mikroplastiklerin içimize de sızmış olma olsılığı bir hayli fazla. Gelecek yıllerda insanlar amacıyla bir çalışma yapılacak mı hep birlikte göreceğiz.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir