Genel 25 Kez Okundu 0

Pirinç Samanından Elektrik Üretimi

Pirinç samanı ile elektrik üretimi, gelişen dönemlerde çok daha büyük bir kullanım alanına sahip olabilir.
Elektrik üretimi konusu ile ilgili çevrevi çözümler, her vakit için popülerliğini korumaya devam ediyor. Norveç gibi ülkelerin çöp kullanarak elektrik üretmesinden sonra yeni trend pirinç samanı olabilir.

Pirinç beden ve yapraklarının saman makinesinde öğütülmesiyle elde edilen bu materyal, elektrik üretme konusu ile ilgili da elverişli görünüyor. Pirinç samanı, normal şartlarda pek kullanımı kolay olmadığı ve çiftlik sahipleri doğrulusunda fazlası vakit yakıldığı için bu hal bir tür geri dönüşüm olarak da değerlendirilebilir.

Pirinç samanından elektrik yapan santraller yetersiz kalıyor
Hindistan, Gautam Budh Nagar’daki Amity Üniversitesi’nden Pardeep Aggarwal ve Anu Prashaant, pirinç samanının yakılmasıyla çevrenin kirletilmesi yerine bundan elektrik üretilmesi gerekliliğini ifade etti.

Şu anda yakıt için %100 pirinç samanı kullanan elektrik santralleri senede yalnızca bir milyon ton yakım prosedürü yapabiliyor. 12 megavatlık elektrik santrali ise bu hususta çok da işe fayda değil. İlerleyen dönemlerde pirinç samanından elektrik yapan santraller açıldıkça daha büyük bir verim alınabilecek.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir