Genel 409 Kez Okundu 0

Otonom drone’lar devrede

Michigan Üniversitesi’nin M-Air adlı yeni test alanı, otonom drone’lara gerektiğince parlak bir istikbal olanağı sunuyor!

Michigan Universitesi’nin otonom vasıta test alanları bundan sonra yalnızca yerde giden vasıtalarla sınırlı değil. Yeni açılan M-Air, otonom hava vasıtalarını – daha doğrusu otonom drone’ları – dışarıda test etmek amacıyla üç kilometre karelik dört katlı bir tesis. Bu tesis, araştırmacıların drone‘ları gerçekçi ışık ve yel şartlarında test etmelerine imkan sağlıyor. Aynı vakitte drone’ların alandan çıkıp insanların kafasına çarpmasını ya da başka uçan vasıtalarla çarpışmasını engel olan ağlar da güvenliği sağlıyor. Tesisin bu özel şartları, daha önceleri dışarıda uçurma izni gerektiren deneyleri bu tür izinlere gereksinim olmadan daha basit yapma olanağı sunuyor.

Araştırmacılar, bu drone’ların neler yapabileceği konusu ile ilgili çoğu örneğe esasen sahip. Bir tetkik grupı, depremin sonrasında yerin altında olanları tartmak amacıyla duyarga yüklü ağırlıklar bırakmak amacıyla bu drone’ları kullanmıştı. Diğer bir grup da, çatı yapımı drone’larına taşıma ve hem de tahta kiremitleri yerleştirme işlerini vermeye çalışıyor.

M-Air, otonom hava aracı konusu ile ilgili sıra dışı bir yer ve Amerika’da hem hava, hem kara hem deniz hem de uzay aracı testi oluşturulan tek mühendis okulu. Küçük drone’lar, kurtarma görevleri ve izlenim amacıyla çok kıymetli vasıtalar durumuna geliyorlar ve M-Air gibi test alanları bu drone‘ların gelişimini lüzumsuz tehlikelere yer vermeden hızlandırabilir.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir