Donanım 28 Kez Okundu 0

Otomobilleri ‘Akıllı’ Hale Getirecek Yeni Dönem Başlıyor

 Otomobilleri ‘Akıllı’ Hale Getirecek Yeni Dönem Başlıyor
Günümüzde kullandığımız tüm araç gereçler ‘akıllı’ hale geliyor. Bu durum, kullandığımız pek çok aracın asıl görevi haricinde de hizmet vermesini sağladığından faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Yakında otomobillerimizin kimlik belgesi niteliğinde olan plakalar da akıllı olacak ve bize çok önemli hizmetler verecek? Peki nasıl?
Yeni akıllı plakalar, otomobillerde park sensörlerinin ve GPS’in yerini alacak. Trafik içinde ya da park etmeye çalıştığınız esnada ön veya arkada bir araç ya da nesneye fazla yaklaştığınızda plaka bunu fark edecek ve mobil uygulamadan sizi uyaracak. Ayrıca aynı şekilde mobil uygulamadan aracınızın yerini anlık olarak takip edebileceksiniz.

Daha da önemlisi bu plakalar tamamen kablosuz bağlantı teknolojisini kullanıyor olacak. Yeni akıllı plakaları aracınıza takmak için kablolarla uğraşmayacaksınız. Ayrıca akıllı plakalar iki adet AA pille çalıştığından aküye bağlamak gibi bir zahmetle de uğraşmıyorsunuz. Akıllı plakalar iki adet pille aylarca hizmet verebiliyor.
Tahmin edebileceğiniz gibi akıllı plakalar araçların bulunduğu ekstrem şartlara uygun olarak tasarlanıyor. Bu nedenle akıllı plakalar tozdan, sudan ya da kışın ağır şartlarından etkilenmiyor. Kışın kar yağışı ya da yoğun sis altında bile hizmet veren akıllı plakalar, son teknolojiye sahip olmayan araçlara bile önemli özellikler kazandırıyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir