Bilgisayar 180 Kez Okundu 0

Otomatik kapağı açılan laptoplar geliyor

Google’ın bir ileri taşınabilir bilgisayarı, arttırılmış emniyet önlemleri ile donatılmış ve “otomatik” açılabilen bir kapağa sahip olacak!

Yıllardır teknolojinin pek çok kategorisinde yeni konseptler görüyor, buna en çok da akıllı telefon doğrultusunda tanık oluyoruz. Printer’lardan sonra en az karşılaştığımız yenilik ise belki de dizüstü bilgisayarlarda oluyor, değil mi? Google bunu oran olarak değiştirecek gibi. Zira Google’ın yeni onaylanan patentleri, dizüstü bilgisayarlara yenilikçi bir dokunuş getirecek türden görünüyor.

Google’ın istikbal Pixelbook dizüstü bilgisayarı amacıyla aldığı görünen patentler, enteresan detaylar içeriyor. Bunlardan en etkileyici olanı, bundan sonra dizüstü bilgisayarınızın kapağını sizin açmayacak oluşunuz. Google, motorlu bir sistem yolu ile bunu otomatikleştirmeyi düşünüyor. Bu yaklaşım kulağa çok havalı gelse de, gerçekte bunun gerisinde emniyet kaygısı yer alıyor.

Google’ın yeni vizyonu, Pixelbook’u daha güvenilir ve kullanışlı duruma getirmek. Elbette dev şirketin bu hareketi, kategorideki başka markalara da düşünce sağlayacak ve dizüstü bilgisayar kategorisi emniyet konseptli yenilikçi modellere kavuşacak. Pixelbook’un kapağının üstüne dokunmaya duyarlı bir alan yerleştirmeyi düşünen Google uzmanları, bu alana dokunan şahıs Pixelbook’un sahibi ise, notebook’un kapağını otomatik olarak açılmasını istiyor. Fakat doğruluğunu sağlama sistemleri yalnızca bununla da bitmiyor. İkinci adımda ise internet kamerası ile sağlanan yüz tarife sistemi yer alıyor. Böylece iki adımlı bir doğruluğunu sağlama sistemini gözeten Google, işin ergonomi tarafını ise şu şekilde çözmeyi planlıyor:

Kapağın otomatik olarak açılmasını sağlayacak olan motor sistemi, ilaveten internet kamerası yolu ile elde edilecek yüz takip sistemiyle eşvakitlı çalışacak ve ekran karşısındakinin konumu anlık olarak izlenecek. Böylece bireyin ekrana bakış açısını algılayabilecek olan sistem, Pixelbook’un kapağını en ideal konuma getirecek. Böylece, kullanıcı nerede olursa olsun (geriye ve ileriye doğru eğilmiş, hem de iyice arka kısmına yaslanmış olsun) en ideal görüş açısını güvenilirğini sağlamak amacıyla ekranı ayarlayabilecek.

Oldukça ilgi çekici duran Google’ın bu çalışması henüz patent aşamasında. Bu sistemi dizüstü bilgisayarlarda ne vakit görürüz bilinmez. Fakat gelirse de, internet kamerasının sıksık karşısındakini izleyecek olması fikri, birtakım kullanıcılar amacıyla korkutucu gelebilir. Zira Facebook CEO’su Mark Zuckerberg dahil pek çok şahıs, bu düşünceden ötürü kameralarını bantla kapatmayı tercih ediyorlar.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir