Teknoloji 40 Kez Okundu 0

Niğde’de iki öğrenci bomba imha robotu geliştirdi

Niğde’de iki öğrenci, el yapımı patlayıcı ve bombaların imhasında kullanılabilecek, giyilebilir teknolojiyle denetim edilen bomba imha aracı tasarladı.

Niğde Akşemseddin Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencileri Talha Talip Açıkgöz ve Alperen Kahraman, giyilebilir teknolojiyi kullanarak robot tasarladı.

Kola takılan bir cihaz yardımıyla kas hareketleriyle sağa sola ve ileri geri hareket ettirilebilen robot, şüpheli paket ve bombaları alıp diğer bir yere taşıyabilecek ve fünye düzeneği yardımıyla patlayıcı imha edebilecek.

Talha Talip Açıkgöz, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Askerlerimiz bedenen mayın taramak yerine bu aracın uzaktan denetimini sağlayacak. Bu şekilde askerlerin şehit olmasının önüne geçeceğiz. Aynı vakitte 21. yüzyılın teknolojisini kullanmaya gerektiğince yaklaşmış olacağız.” dedi.

Alperen Kahraman da “Projemizde giyilebilir teknolojiden faydalandık. Giyilebilir teknoloji yardımıyla kas hareketlerinin verilerini alarak yaptığımız hareketlerle robotu ileri geri, sağa sola hareket ettirdik. Üzerindeki kamera yardımıyla de internete anlık görüntü akışı sağladık.” diye konuştu.

Proje danışmanı Ertuğrul Özar da öğrencileri kutlama ederek “Öğrencilerle beraber dört sene çalışma yaptık. Sonuçta katma sayısal değeri yüksek teknolojik ürünü gerçekleştirdik. Bu projeyle Türkiye inovasyon yarışmasına müracaatte bulunduk. Şu an final aşamasındayız.” ifadelerini kullandı.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir