Teknoloji 229 Kez Okundu 0

Ne zaman öleceğinizi bilmek istermisiniz?

Ne vakit öleceğinizi bilmek ister misiniz? Bir suni zaka, size ne vakit öleceğinizi söylüyor’ desek ne düşünürdünüz? Ürkütücü değil mi? Bu haber İnternette saçma sapan dolaşan ‘ölüm tarihinizi öğrenin’ haberlerinden biraz farklı.

Stanford Üniversitesi profesörlerinin desteği sayesinde yapılan bir yapay zeka ‘Ne vakit Öleceğimizi’ bildiğini iddia ediyor. İşte merak uyandıran bu haberin ayrıntıları….

NE ZAMAN ÖLECEĞİZ?

Ne zaman öleceğinizi ön görü eden bir ‘suni zeka’ buluş edildi desek, ne düşünürsünüz? Hayatınızın şimdilik erken döneminde misiniz? 20… 30…. Belki de 40’ı aştınız ve ölüm fikrini biraz daha mı çok düşünüyorsunuz?

Bu soruların yanıtı ne olursa olsun, beynimizin bir bölgesi o günü düşünmeye kendisini adamış durumda. Yapay zekalar, akıllı teknolojik asistanlar, kripto para birimleri derken, hayat sürdüğümüz evren, çaktırmadan değişiyor. Dünyanın döndüğü bilgi kapasitesi hala net ve kalıcı. Ama zihin dağarcığımız, üstüne katlanarak büyüyor. Tabii merak etmeden de duramıyoruz.

İnternette kolay algoritmalarla ne vakit öleceğinizi hesaplayan hesap makineleri bundan sonra gerektiğince demode. Artık, Stanford Üniversitesi araştırmacılarının desteği sayesinde oyuna giren suni zeka var. Ve ne vakit öleceğinizi saptayabildiğini iddia ediyor.

Design boom’da yer alan habere göre; iki milyon hastane kaydını toparlayıp değerlendirerek bir sinir ağı ilerleten teknoloji, bir hastanın ne vakit öleceğini %90 oranında ön görü edebiliyor. Genellikle hali çok ciddi olan hastaların ölüm tarihi daha net bir şekilde belirlenebiliyor. Kendini ‘öğrenerek’ var eden suni zeka, en kolay anlatımla, yüksek miktardaki veriyi filtreleye filtreleye sonuca varıyor.

Teknolojiyi ilerleten takım, hem hastalar hem de aileleri yönünden yararlı olma ihtimalini düşünüyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir