Uzay 4 Kez Okundu 0

NASA’nın Ay Görevi Orion Bir Başarılı Test Daha Gerçekleştirdi

NASA’nın Ay’a iniş görevi problemsiz bir şekilde ilerliyor.

NASA’nın uzun vakittir üstünde çalışıyor bulunduğu ve sıksık testler gerçekleştirdiği Orion görevi problemsiz bir şekilde devam ediyor. Bu hafta ortamında “vazife iptal” testleri yapılan Orion görevinde rastgele bir problem çıkmadı. NASA yetkilileri testin başarı ile tamamlandığını aktardı.

2024 senesinde Ay’a inişi amacıylae alan Orion vazifesinin vazife iptal testi amacıyla basın açıklaması yapan NASA Orion Programı Yöneticisi Mark Kirasich: “Önümüzdeki yeni büyük amaç tamamiyle Ay’ın kendisi, bizim Artemis-1 vazifiyetimiz. Bu vazife 1 seneden biraz ileri bir tarihte gerçekleştirecek.” ifadelerine yer verdi. Uzay topluluğunun (devlet kurumları, endüstri, alt hizmet sağlayıcıları) birtakım söylemlerine göre de bahsi geride bıraktığımız vazife 2020’nin sonuna gelmeden gerçekleştirilebilir.

Artemis-1 vazifesini 2022 senesinde insanlı Artemis-2 vazifiyeti gerçekleştirecek. Artemis-2 vazifiyetinden sonra 2024 senesinde asıl büyük ve beklenilen vazife Artemis-3 ile insanlar Ay’a iniş yapacaklar. ABD Başkanı Donald Trump’ın ortamında bulunduğumuz senenin Mart ayında yapmış bulunduğu açıklamalar tarafında NASA’nın bu vazifesinin gerçekleştirilmesine büyük ehemmiyet verileceği anlaşıyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir