Uzay 170 Kez Okundu 0

Nasa yeni Mars aracını tanıttı

Nasa yeni uzay aracı tasarımını Mars rover aracını tanıttı. Altı tekerlikli olan ve elektrikle çalışan araç, “Summer of Mars” etkinliğinde görücüye çıkacak.

Dünya genelinde otomobil üreticileri fütüristik konsept otomobiller çıkardıkça, hem görünüm hem de işlevsellik bakımından otomobil anlayışımızda önemli değişimler yaşanıyor.

Araştırmacılar bu sefer sedan veya kamyonet tasarlamak yerine, tasarımıyla Batman’in Batmobile aracını anımsatan Mars rover aracı geliştirdiler.

Parker Brothers Concepts, NASA‘nın Kennedy Uzay Merkezi Ziyaretçi Kompleksi ile Mars’ın yüzeyini keşfetmenin zorluklarını gidermek için ortaklık kurarak özel olarak tasarlanmış altı tekerlekli ve elektrikli rover aracı geliştirdi.

Yaklaşık 2.2 ton ağırlığındaki araç 8.5 metre uzunluğu ile dikkat çekiyor. Yapılan açıklamaya göre araç, maksimum 96-112 km /saat hıza çıkabiliyor.

Rover aracı bu yaz, NASA’nın ve Kennedy Uzay Merkezi’nin “Summer of Mars” etkinliğinin bir parçası olarak çeşitli ABD şehirlerini seyahat edecek ve daha sonra bu sonbaharda merkezde açılacak yeni bir “astronot eğitim deneyimine” dahil edilecek.

Çoğu konsept otomobil gibi Parker Brothers’ın rover aracı da aslında herhangi bir pratik işte görev almayacak. Ancak gelecekteki araçlar için prototip olarak hizmet edebilecek nitelikte.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir