Bilim 32 Kez Okundu 0

NASA, Samanyolu Galaksisindeki En Genç Pulsarı Keşfetti

 NASA, Samanyolu Galaksisindeki En Genç Pulsarı Keşfetti
NASA‘nın web sitesinde yeni yayınladığı bir gönderide, keşfedilen yeni pulsar hakkında bilgiler veriliyor. Dünya’dan yaklaşık 19.000 ışık yılı ötede olan ve çok yoğun bir yıldızın süpernova olduktan sonraki hali olan bu pulsar, Samanyolu Galaksisi’ndeki en genç pulsar olarak belirtilmiş.
Bir pulsar, dışarıdan bakıldığında nabız (pulse) atıyormuş gibi görünen bir nötron yıldızıdır. Nötron yıldızları ise, yıldızların bir süpernovaya dönüşmesinden sonra geride kalan kalıntılardır. Bu yoğun yapılar, oldukça ilginç özelliklere sahipken çok hızlı şekilde dönerler.

NASA’nın Chandra X-Ray Gözlemevi, bu tür nesneleri tespit etmede oldukça yetenekli. NASA, 2000 yılından beri Kes 75’in gelişimini takip ediyor; 2000, 2006, 2009 ve 2016 yıllarından sonra bir de 2018 sonunda yapılan gözlemler sayesinde pulsarın zaman içinde nasıl değiştiği ortaya konuyor.
NASA yaptığı açıklamada, “Kes 75’in bu görüntüsünde, Chandra tarafından kaydedilen yüksek enerjili X-ışınları ve pulsarın etrafındaki rüzgar bulutsusu mavi renkliyken, düşük enerjili X-ışınları ve patlamadan kalan enkaz mor renkli gösterildi” diyor.

Geçtiğimiz hafta NASA, Chandra X-Ray Gözlemevi’nin bir sistem arızası nedeniyle çalışmaz hale geldiğini ve uzay aracının kendini güvenli moda aldığını açıklamıştı. Bu hafta başındaysa uydunun tekrar kullanıma girdiğini söylemiş ve ardından tekrar yeni keşifler yapılmaya başlanmıştı.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir