Genel 22 Kez Okundu 0

NASA bugün Güneş’e doğru yola çıkıyor

NASA, tarihte bir ilki gerçekleştiriyor. “” isimli uzay aracı Cumartesi günü, Güneş’e doğru uçacak ve dahası, Güneş’e ilk kez bu kadar yaklaşılacak!

NASA’nın “Parker Solar Probe” isimli insansız uzay aracı tarihte Güneşi atmosferine bu kadar yaklaşacak ilk vasıta olacak. 11 Ağustos Cumartesi günü, Florida’daki Cape Caneveral bölgesinden fırlatılacak ve bir sorun olmazsa “Corona” adı verdiği Güneş‘in atmosfer katmanına uçacak. Güneşin yüzeyinde sıcaklık katmanlara göre daha düşük. Corona katmanında da sıcaklığın 5537 derece sıcaklıkta bulunduğu ön görü ediliyor.

NASA’da Güneş ile alakalı çalışmalar yapan Alex Young “Bizim amacıyla Dünya’daki havayı ön görü ettiğimiz gibi uzay havasını ön görü edebiliyor olmak çok önemli. Corona katmanı bizim amacıyla çok garip ve alışık olmadığımız bir çevre” dedi. Proje, her ne kadar NASA tarafından, Güneş’e dokunmak olarak adlandırılsa da, uzay aracı Güneşin 6,16 milyon km üzerinden geçiş yapacak.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir