Dünya üzerinde zorlu koşullar için üretilen araç tanıtıldı tam anlamı ile bilim kurgu filmleri aratmayan araçta her şey mevcut.

ABD Uzay Araştırmaları Kurumu NASA, Kızıl Gezegen’e gidecek astronotların çok havalı bir araç kullanmalarını istiyor. Görücüye yeni çıkan araç bir bilim  kurgu filminde kullanılabilecek kadar ilginç ve ileri teknoloji ürünü. Kennedy Uzay Merkezi’nde tanıtımı yapılan araç bir gün Mars’ın çöllerinde dolaşmak için her türlü donanıma sahip.

8,5 metre uzunluğunda, 4,3 metre genişliğinde ve 3,3, metre yüksekliğindeki araç dört astronotu taşıyabiliyor. Üzerinde sökülebilir/takılabilir bir mobil laboratuvar bulunuyor ve tamamen elektrikli. Tepesindeki güneş panellerinden beslenecek 700 voltluk bir bataryaya sahip olacak. Büyük olmasına bakmayın, düz arazide saatte 110 kilometre hıza kadar çıkabiliyor. Ama Mars’ın zorlu yüzeyinde güvenlik sebepleri ile saatte 25 kilometreden fazla hız yapamayacak.
NASA bu aracın bu hali ile insanlı Mars görevlerinde kullanılacağına söz vermiyor. Araç daha çok Mars görevlerine hazırlık aşamaları sırasında, Dünya üzerindeki zorlu çöl ortamlarında testler yapmak için üretilmiş. Araç ile astronotların Mars’da ihtiyacı olacak çeşitli mobil hayat destek, iletişim ve navigasyon sistemleri test edilecek. Ama bu araçtan toplanacak veriler sonunda geliştirilecek bazı fikirler, 2020 yılında Mars’a gönderilecek en yeni rover robotuna ilham kaynağı olabilir.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir