Genel 82 Kez Okundu 0

Momo oyunu nedir?

Başta WhatsApp kullanıcıları olmak üzere neredeyse bütün dünya Momo oyunu nedir? Momu nasıl bir oyun? gibi soruların yanıtını arıyor. Soluk bir cilt, haset dolu bir gülüş ve patlak gözleri ile bir korku filmi karakterini andıran Momo ile alakalı bütün merak edilenler Momo nedir? Nasıl meydana çıktı sorularına yanıtlar haberimizde.

Momo nedir? Nasıl meydana çıktı? Tehlikeleri nelerdir? soruları Mavi Balina ardından hem ebeveynlerin hem de duyarlı yurttaşlarımızın çocukları güvenliğini sağlamak amacıyla araştırdığı olayların başında geliyor. Kişisel bulgularınız çalınabileceği, kullanıcıların tehdit ve taciz edilmesi ve şahıslardan zorla para elde edilebilmesi kötü mümkünlıklardan yalnızca bir kaçı. İşte Momu oyununa dair merak ettiğini z her şey…

MOMO NEDİR? NASIL ORTAYA ÇIKTI?

İnternet, Momo ile alakalı içeriklerle dolu. Sosyal haber sitesi Reddit’te en çok okunanlar arasında, “Whatsapp kızı Momo kim ve nedir?” başlığı bulunuyor. Bu soruya aynı platformda verdiği en tanınmış yanıt ise şu şekilde:

“İspanyolca hususşulan ülkelerden birinden bir şahıs, Instagram’dan bir fotoğraf keserek bununla bir Whatsapp kullanıcısı yarattı. Bu numara yayıldı ve ilişkiye geçenlere rahatsız edici fotoğraflar gelmeye başladı. Bazıları Momo’nun şahsi verilerine ulaştığını da söylüyor.”

Momo, Meksika ülke uzantılı bir telefon numarası üzerinden atılan mesajlara yanıt verebiliyor. Momo ile alakalı net olarak tanınan tek şey, Japonya(+81), Kolombiya (+52) ve Meksika’da (+57) ülke uzantılı üç ayrı numaranın oyunla ilişkilendirilmiş olması. Kullanılan fotoğraf ise Japonya’da bir sergiden elde edilmiş. Artık Momo olarak tanınan bu korkunç yüz, söz hususu sergide yer alan bir “kuş kadın heykeline” aitti.

Vanilla Müzesinde 2016 yılındaki sergide görücüye çıkan “Momo” etkinliğin en çok ilgi çeken işlerinden biriydi. Birçok şahıs onunla çekilen fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından paylaştı ve bu şekilde de Instagram’da yayıldı. Meksika polisi, bu sırada bir bireyin Instagram’da rastladığı fotoğrafı kestiği ve Momo karakterini oluşturduğu görüşünde.

Akıllardaki kaçınılmaz soru ise Momo oynamanın ne gibi tehlikeler barındırdığı. Meksika siber suçlar polisi, tanınmayan bir numara ile mesajlaşmanın tehlikeleri yanında, Momo’nun mümkün tehditleri ile alakalı beş ayrı başlık gösteriyor:

UYARILAR GELDİ: GÖRMEZDEN GELİN!

Meksika siber suçlar polisi, Twitter üzerinden ülke vatandaşlarını Momo oyununa katılmama hususu ile alakalı ikaz yayımladı. Fakat oyun Latin Amerika sınırlarını oldukça aşarak, ABD, Fransa ve Nepal’e kadar yayılmış durumda. İspanya polisi de husus ile alakalı döneme girerek, sosyal medya kanalları üzerinden istikbal absürt oyun davetlerini görmezden gelme hususu ile alakalı ikazda bulundu. Tıpkı Meksikalı meslektaşları gibi İspanyol polisi de Twitter mesajları vasıtasıyla husus ile alakalı farkındalık yaratmaya çalışıyor.

Polis, #SaçmalıklarıGormezdenGelin etiketi altında, kullananlara Momo’dan uzak durma ve aptalca trendlerin WhatsApp üzerinden yayılmasını önleme çağrıları yapıyor. Fakat bütün bu ikazlara rağmen Momo’nun ne olduğuna ve nasıl meydana çıktığına dair halen net bir bilgi bulunmuyor.

Kişisel bulgularınız çalınabilir

Şiddet öven bir dil kullanılıyor ve şahıslar intihara sürüklenebiliyor

Kullanıcılar tehdit ve taciz ediliyor

Kişilerden zorla para elde edilebiliyor

Oyuna katılanlar, depresyon ve endişe ataklarına kapılabiliyor

Momo oyunu durumu hazırda 2017’den bu yana çoğu genç intiharı ile ilişkilendirilen Mavi Balina ile karşılaştırılmaya başlandı. Rusya’da yaratılmasına rağmen Mavi Balina oyunu kısa sürede sosyal medya aracılığı ile dünyaya yayıldı. Rusya odaklı Mavi Balina oyunu da kısa sürede dünyaya yayılmıştı. Momo her ne kadar ağırlıkla WhatsApp üzerinden yayılsa da çocuklar arasında çok tanınmış olan sanal inşaat oyunu Minecraft’ta da bir oyun karakteri olarak görülmeye başlanmış durumda. Sanal suç eksperleri bu tür mesajlaşma zincirlerinden uzak durmayı ve bilinmeyen numaralarla iletişime geçmemeyi tavsiye ediyor.

Mesajlaşma platformu WhatsApp üzerinden sunulan bu yüzü giderek daha çok şahıs tarif etmeye başladı. Gençler arasında sunulan ve dünya genelinde çok sayıda intihar olayıyla bağdaştırılan Mavi Balina adlı oyunla olan benzerliği ise endişeya namacıyla oluyor.

Özellikle de Latin Amerika’da yetkililer bu yüzün telefonunuzun ekranında belirip kullananlara alan okumasına karşı alarma işlemiş durumda.

TEHLİKELER NELER?

Akıllardaki kaçınılmaz soru ise Momo oynamanın ne gibi tehlikeler barındırdığı.

Meksika siber suçlar polisi, tanınmayan bir numara ile mesajlaşmanın tehlikeleri yanında, Momo’nun mümkün tehditleri ile alakalı beş ayrı başlık gösteriyor:

MAVİ BALİNA İLE KARŞILAŞTIRILIYOR!

Kişisel bulgularınız çalınabilir
Şiddet öven bir dil kullanılıyor ve şahıslar intihara sürüklenebiliyor
Kullanıcılar tehdit ve taciz ediliyor
Kişilerden zorla para elde edilebiliyor
Oyuna katılanlar, depresyon ve endişe ataklarına kapılabiliyor
Yeni Mavi Balina mı?
Momo oyunu durumu hazırda 2017’den bu yana çoğu genç intiharı ile ilişkilendirilen Mavi Balina ile karşılaştırılmaya başlandı.

Momo her ne kadar ağırlıkla WhatsApp üzerinden yayılsa da çocuklar arasında çok tanınmış olan sanal inşaat oyunu Minecraft’ta da bir oyun karakteri olarak görülmeye başlanmış durumda.Sanal suç eksperleri bu tür mesajlaşma zincirlerinden uzak durmayı ve bilinmeyen numaralarla iletişime geçmemeyi tavsiye ediyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir