Oyun 276 Kez Okundu 0

Minik mucitler iş başında

Bilişim Garaj Akademisinin düzenlediği geniş katılımlı çocuk kodlama, 3 ebatlı dizayn, akıllı aygıt dizaynı ve programlama yarışması “Hackidhon”da bir araya gelen 11-14 yaşındaki 150 çocuk, hayallerindeki oyun konsolunu tasarlamak amacıyla yarıştı.

Akademinin bu sene 6’ncısını düzenlediği yarışma, Bilgi Teknolojileri ve Etkileşim Kurumunda (BTK) gerçekleştirildi.

Etkinliğe, özel okul ve devlet okullarından 11-14 yaşında 150 çocuk katıldı. Proje kapsamında aldıkları kodlama, 3 ebatlı dizayn, internet dizayn ve programlama, akıllı aygıt dizaynı ve programlama eğitimleriyle hayallerindeki oyun konsolunu tasarlama çabası amacıyla giren çocuklar, finali “Hackidhon”da yaptı.

3’erli gruplar durumunda yarışan çocuklar, verdiği teçhizatla oyun konsolu geliştirmeye çalıştı. Aralarında oyun üreticileri ve akademisyenlerin de bulunduğu jüri doğrulusunda değerlendirmeye alınan çalışmalar sonucu, birinci seçilen ekibe teknomarketten 4 bin 500 lira, ikinciye 3 bin lira, üçüncüye de 2 bin 250 liralık armağan çeki verilecek. Takım lideri öğretmenler de çeyrek altınla ödüllendirilecek.

Hackidhon Projesi’ni yaşama yaşamış Bilişim Garaj Akademisi Kurucusu Prof. Dr. Selçuk Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yarışmanın yalnızca bir netice bulunduğunu, bu türlikle çocukların baş döndürücü süratle değişen dünyada tüketen yerine yapan bireylere dönüşmesini hedeflediklerini söyledi.

Çocuklara bilişim okuryazarlığı altyapısı kazandırarak Endüstri 4.0’a hazırlamak mecburiyetinde olduklarını bildiren Özdemir, şunları kaydetti:

“Türkiye ‘download’ toplumundan ‘upload’ toplumuna geçmeyi başarmalı. Çocuklarımıza kendi işlerini buluş edecekleri geleceğin dilini öğretmeliyiz. Bilişim Garaj Akademisi olarak, Türkiye çapında mühim eğitim projeleri gerçekleştiriyoruz. Anadolu’da da büyük şehirlerimizde de çocuklarımız büyük bir heyecanla eğitimlere katılıyor, grup çalışmasıyla orjinal projeler meydana çıkartıyorlar. Öğrendikleri kodlama ve teknolojik dizayn yeteneğiyle istikbal yönünden umut veriyorlar. Biz de onları ‘Hackidhon‘ gibi etkinliklerle yüreklendiriyoruz.”

Yarışmanın jüri üyelerinden oyun üreticisi Mevlüt Dinç de ülkenin değişik yerlerinden gelen çocukların bu tür bir yarışmada buluşmasının önemine işaret ederek, “Hayal gücü, beceri, eğitim çok mühim ama hepsinden daha muhimi bu çocuklara bu tür imkanlar sağlanması.” dedi.

Bilişim Garaj Akademisi Genel Müdürü Zerrin Topal ise Türkiye’nin dört bir yanından gelen çocukların yarıştığını vurgulayarak, “Yeteneğin sosyokültürel ayrımı yok. Yeter ki o fırsatı çocuklara verelim.” diye konuştu.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir