Yazılım 163 Kez Okundu 0

Milli işletim sistemi Türkiye geneline yayılıyor

Kayseri Ticaret Odası (KTO) ile TÜBİTAK arasında, milli işletim sistemi PARDUS’un Kayseri’de yaygınlaştırılmasına yönelik protokol imzalandı.

KTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, KTO toplantı salonundaki imza töreninden evvelce yaptığı açıklamada, Türkiye’nin son 15 senede ekonomik, politik ve sosyal alanlarda elde ettiği başarılar ve kazanımlarla dünyada ilerlemiş ilk 10 ekonomi arasında yer alma hedefine ismim ismim geldiğini söyledi.

Milli üretim ile dışa bağımlılığı azaltma hedefinde olan Türkiye’nin bilişim teknolojilerinde de bu anlayışla hareket ederek mühim kazanımlar sağladığını bildiren Hiçyılmaz, “PARDUS işletim sistemi projesi, bilişim teknolojilerinde ülkemizin geldiği yeni ismimların en iyi göstergelerinden biridir. PARDUS‘un rekabet edilebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi durumuna getirilebilmesi amacıyla TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) yapısında 2003 senesinden bu tarafa başarılı çalışmalar yürütülmektedir.” dedi

TÜBİTAK ULAKBİM yapısında verilen direkt olarak ya da dolaylı destek yardımıyla bugüne kadar 15 binden çok bilgisayarın milli işletim sistemi PARDUS’a dönüşümünün sağlandığını hatırlatan Hiçyılmaz, şunları kaydetti:

“Biz de KTO olarak bu dönüşüme katkı sağlamak ve PARDUS işletim düzeneğinin Kayseri’de yaygılaştırılması amacıyla TÜBİTAK ile iş birliği protokolü imzalıyoruz. TOBB’a bağlı ticaret odaları arasında TÜBİTAK ile PARDUS’la alakalı olarak protokol yapan ilk oda olduğumuzu da buradan vurgulamak istiyorum. TÜBİTAK’ın desteği ile ilk olarak şehrimizdeki bilişim firmalarının PARDUS işletim sistemi konusu ile alakalı bilgilendirilmesini, uzmanlaştırılmasını hedeflemekteyiz. PARDUS işletim düzeneğinin yaygılaştırılması kapsamında eğitimler, seminerler ve tanıtım faaliyetleri düzenleyeceğiz. Üyelerimizin bu sisteme geçişi konusu ile alakalı danışmanlık hizmeti sağlanması amacıyla de çalışmalar yürüteceğiz. KTO olarak biz de ismim ismim işletim sisteminde PARDUS’a geçmeyi planlıyoruz.”

TÜBİTAK ULAKBİM Enstitü Müdürü Mehmet Mirad Satoğlu da projenin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2003 senesinde başbakanlığı döneminde verilen talimat tarafında yismim geçirildiğini hatırlattı.

Bu dönemden itibaren oluşturulan çalışmalar sonucunda uygulamanın ilk sürümünün 2005 senesinde çıkarıldığını açıklayan Satoğlu, bu projedeki en mühim hedefin PARDUS’un ilk olarak kamu kurumlarında yaygınlaşmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

PARDUS’un e-devlet ve siber emniyet eylem planlarında konumunu bulduğunu dile getiren Satoğlu, şu şekilde devam etti:

“Siber emniyet olarak daha korunaklı bir işletim sistemi olması, virüslere, zararlı yazılımlara karşı koruma sağlıyor olması yönünden bu sistem çok mühim. PARDUS ilaveten bilişim pazarında çok başarılı firmalar olmasına karşın kamuda ses getiren bir noktaya gelmiştir. Geçtiğimiz ay belediyelerle oluşturulan çalışmaların duyurusu yapıldı, kamu hastaneleriyle oluşturulan çalışmalarımız var. Hem de Ankara’da birkaç bakanlıkla çalışmalarımız var ancak özel sektörle yaptığımız en kapsamlı protokolü Kayseri Ticaret Odası ile gerçekleştirmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. PARDUS’un yalnızca kamu desteği ile değil, özel sektörle beraber kendi ayaklarının üstünde durabileceğinin bundan büyük bir göstergesi olamaz.”

Konuşmaların sonrasında PARDUS işletim düzeneğinin Kayseri’de yaygınlaştırılmasına yönelik protokol imzalandı.

Törene Pardus Proje Yürütücüsü Cengiz Çelik, KTO Meclis Üyesi Tarık Yüce, KTO 9. Meslek Komitesi Başkanı Namık Kemal Yektin ve komite üyeleri katıldı.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir