İnternet 329 Kez Okundu 0

Mavi Balina’dan sonra şimdi de Mariam korkusu başladı

Çocukları ve gençleri intihara sürükleyen Mavi Balina’dan sonra ailelerin yeni korkusu Mariam isimli oyun oldu.

Kaybolan ufak kızın eve dönmesine yardım edilen oyunda korkunç ses efektleri ve görseller ilgi çekiyor. Son adıma gelenler 03.00’te bilinmeyen numaradan aranıyor. Aile Bakanlığı başvurusuyla erişimi engellenen oyunla alakalı eksperler uyarıyor: Çocuklar şiddeti yaşamın normal bir parçası gibi algılayabilirler.”

Suudi Arabistan vatandaşı Salman El Harbi’nin ilerlettiği oyun, geride bıraktığımız yazdan itibaren bilhassa Ortadoğu’daki gençler arasında yaygınlaştı. Oyunda, “Mariam” isminde 9 yaşındaki kız, kaybolduğunu belirterek, eve dönmek amacıyla oyuncudan yardım istiyor. Oyun başlamadan evvelce bireyin ismi, adresi, yakın etrafı soruluyor ve Facebook, WhatsApp gibi uygulamalara erişim izni isteniyor. Oyunda kullanıcılara, “Eviniz nerede? Facebook hesaplarınız ne?” gibi şahsi sorular soruluyor. Bu sorular yanıtlanmadan bir ileri adıma geçilemiyor.

Gazete Habertürk’ün haberine göre oyun kapatıldığında, yine oynamak amacıyla 24 saat beklemek gerekiyor. Korkunç ses efektleri ve görsellerle desteklenen oyunun son standardına gelenler, bilinmeyen bir numaradan gece saat tam 03.00’te aranıyor. Sosyal medyada tecrübelerini paylaşan birtakım bloggerlara göre, değişik dillerde konuşan bir robot cep telefonundan arayarak “Seninle yine görüşeceğiz” gibi endişe verici bir ses dinletiyor ve oyunculara mesajlar yolluyor.

Oyunu oynayan kullanıcıların Youtube’da paylaştığı videolarda yabancı bir numara göze çarpıyor. Kullanıcılara cep telefonlarından aranarak korku filmlerinde de sarfedilen çığlık ve fısıltı efektleri olan müzikler dinletiliyor. Habertürk’ün de aradığı bu numaraya bir robot ses yanıt verdi. Oyunla alakalı suallere yanıt verecek bir muhataba ulaşılamadı.

BAKANLIK ERİŞİM ENGELİ İSTEDİ

Oyuna yönelik şikâyetleri değerlendiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Ankara Sulh Ceza Hâkimliği’ne başvurarak, oyuna erişimin önlenmesini talep etti. Bakanlığın yazısında, oyunun şahsi verileri elde ettiğine ve çocuklar üstünde psikolojik tehlike doğurduğuna ilgi çekildi. Yazıda, oyunun çocukların intiharı düşünmesine sebep olduğu, oyunda “cinlerin musallat olması”’ gibi unsurlarla korku psikolojisi oluşturulduğu belirtildi.

Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimi Sezer Söylemez, bakanlığın isteği üstüne oyuna erişimi önleme kararı verdi.

‘ETKISI AYLAR SONRA OLUŞUR’

Prof. Dr. Özgür Yorbik: “Şiddet, korku sahibi olan ve ölümü/öldürmeyi teş- vik eden oyunlar çocukların duygusal sosyal gelişimini olumsuz etkileyerek, öz kıyımlara namacıyla olabilir. Çocuklar travmatik olan her şeyden etkilenirler. Üstelik tesiri aylar seneler sonra olu- şabilir. Çocuklar oyunlarda gördüklerine karşı bir vakit sonra duyarsızlaşabilirler ve şiddeti yaşamın normal par- çası gibi algılayabilirler.”

‘KORKU VE ENDIŞE DUYGUSU YAŞAR’

Doç. Dr. Mehmet Gökşin Karaman: “İnteraktif yapılı, korku içerikli oyunda, heyecan, korku gibi adrenalini yükselten hisler açığa çıkıyor. Ergenlik evveli ve buluğ döneminde çocukların duygusal dürtüsel kontrolleri tam gelişmediğinden süratli duygusal değişiklıklar ruh dünyalarını olumsuz etkileyebiliyor. Çocukların merakını istismar eden oyunlar, korku ve endişeya namacıyla olabiliyor.”

MARIAM’IN ZARARLARI

-Bulunduğunuz konumu öğrenmesi
-Kişisel bulgularınize basitçe ulaşabilmesi
-Facebook ya da başka mühim bulguların olduğu sosyal ağ hesaplarınıza ulaşabilmesi
-Sosyal ağlara ulaşma olanağı yardımıyla yakın etrafınız konusu ile alakalı bulgular edinebilmesi.
-Piskolojik olarak çocuklara umutsuzluk ve çaresizlik baskısı programı


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir