Genel 14 Kez Okundu 0

Mars’ta Öleceğime İnanıyorum

Elon Musk’ın varlığı ve vizyonerliği bambaşka civarda aslında de. Musk ölümünün Mars’ta olacağına inanıyor.

Mars’ta ölmeyi istemek aklımıza gelmez, aklımıza gelse paramız yetmez.

Elon Musk, Mars’ı kolonileştirme konusu ile ilgili gerektiğince iddialı. 2016 senesinde Meksika’da yaptığı açıklamada, 40 ile 100 sene arasında 1 milyon kişilik bir koloni kurmayı hedeflediğini söylemişti. Tabii o gün yaptığı konuşmada tek söylediği bu değildi, Mars’a yapılacak bir seyahatin 200,000 dolarcık cüzi bir ücreti olacağını da söylemişti.

Musk’ın o konferansta söylemediği şeylerin başında, seksen gün süresince yer çekimsiz ortamda yaşam sürdüren insanların buna nasıl reaksiyon vereceği ve insanları güneş radyasyonundan nasıl koruyacakları geliyordu. Mars evleri nasıl olur, neye benzer konusu ile ilgili da hiçbir fikrimiz yoktu. Bazı konularda hala bir fikrimiz yok. Musk o hususları Mars’ta yaşayacak insanlara bırakmaya karar vermiş durumda.

Elon Musk Mars’ta ölmek istediğini de sık sık belirtiyor. 2013 senesinde Mars‘ta ölmek istediğini, yalnızca bunun çarpışma neticesi olmamasını istediğini söylemişti. İki sene evvelce de kendisinden ardından amacıyla çok sıkı planlar hazırladığını, zira ölümün çok mümkün olduğunu söylemişti.

Yine o ay Mars’a gitmek isteyenlere ölmeye hazır olup olmadıklarını sormuştu.

Geçen gün katıldığı bir podcastte soruları yanıtlayan Elon Musk, Mars’ta ölüm konusu ile ilgili sorulan soruya yanıt verirken, Mars‘ta ölmesinin gayet mümkün olduğunu söyledi. Bunun üstüne podcastin yayıncısı Karen Swisher’in sorduğu “İşler bu şekilde ilerlemeli, değil mi? Elon Musk bu tür ölmeli! Mars’a inerken ölmeli!”

Musk bu görüşe katıldığını belirtti. O’na göre bir şey ne kadar ironik ise o kadar gerçekleşmeye yakın oluyor.

Biz Mars’a gidebilir miyiz bilmiyorum, belki de buradaki asıl soru “Değer mi?” olmalı.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir