Uzay 164 Kez Okundu 0

Mars’a gitmek isteyen 2 milyon kişi bilet aldı

Geçtiğimiz aylarda NASA, 2018 yılında Mars’a göndereceği InSight aracının üzerine, başvuru yapan herkesin ismini yazacağını duyurmuştu. Ve bugün, tam 2 milyon 429 bin 807 kişi online biniş kartlarını teslim aldılar.

2015 yılında 1.38 milyon insanın ismini, robotik uzay aracında yer alan bir mikroçipin üzerine yazan NASA, bu yıl da benzer bir uygulamaya gitmiş ve internet sitesindeki formu dolduran kişilerin isimlerini Mars’a göndereceğini duyurmuştu.

NASA tarafından 5 Mayıs 2018’de başlatılacak olan Sismik Araştırmalar, Jeodezi ve Isı Aktarımı ile İç Keşif Araştırması (InSight) Mars keşif programına başvuranlar, online biniş kartlarını teslim aldılar.

Türkiye’den kaç kişinin başvurduğunu bilmemekle birlikte; ABD’nin 676 bin 773 kişiyle rezervasyon sayısında birinci, Çin’in 262 bin 752 kişiyle ikinci ve Hindistan’ın 138 bin 889 kişiyle üçüncü sırada yer aldığını biliyoruz.

InSight aracı, Mars’ın derin iç mekanını keşfetmek için kullanılacak. Uzay aracı, Kızıl Gezegen’in altındaki materyali incelemek için sismik enerji yöntemine sahip. Bilim insanları, bu ve diğer InSight araştırmalarıyla birlikte, gezegenlerin oluşumu ve evrimi hakkında daha fazla bilgiye sahip olacağımızı belirtiyor.

InSight aracının Mayıs 2018’de yolculuğuna başlaması ve Kasım 2018’de Kızıl Gezegen’e varması bekleniyor.


Osman Öge {Osman Öge}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir