Uzay 35 Kez Okundu 0

Mars Dünya’ya Daha Yakın Konuma Geliyor

Dünya ve Mars, 2003’ten sonra ilk kez 31 Temmuz’da, birbirlerine en yakın yörünge konumlarına gelmiş olacak.

Kızıl Gezegen, 31 Temmuz 2018’de, Dünya’ya 57,6 kilometre yaklaşmış olacak.

Söz hususu tarihten önce, 27-30 Temmuz arasında, Dünya’ya giderek yaklaşacak Mars, gökyüzünde en net durumuyla gözlemlenebilecek.

Dünya’dan bakıldığında Mars en yüksek mevkisine gece yarısı ulaşacak. Güney tarafında ufukta 35 derecelik bir açıda belirecek Kızıl Gezegen gece süresince izlenebilecek.

Güneş Sistemi’nde Dünya’nın sonrasında Güneş’e en yakın 4. gezegen olan Mars, Güneş’e 230 milyon kilometre mesafede bulunuyor. Dünya, Güneş yörüngesindeki yolculuğunu 365 günde tamamlarken, Mars 687 günde tamamlıyor.

Dünya ile Mars’ın en yakın konuma gelmeleri amacıyla Mars’ın Güneş’e en yakın bulunduğu konumun, Dünya’nın Güneş’e en uzak bulunduğu konumla çakışması lüzumiyor.

Mars en son 2003’te, son yakınlaşmadan nerdeyse 60 bin sene sonra Dünya’ya en yakın konuma gelmişti. Bir ileri buluşma amacıyla ise o kadar beklemeye lüzum kalmayacak. Sonraki yakın geçişin 6 Ekim 2020’de olması bekleniyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir