Genel 17 Kez Okundu 0

Manyetik kütle keşfedildi

Gökbilimciler ilk kez Güneş Sistemi dışındaki bir gezegensel gök cismini radyo teleskobu vasıtasıyla keşfederek, elektRomanyetik kısmını ölçmeyi başardı.

ABD’nin Ulusal Bilim Vakfına ait New Meksiko vilayetinde konuşlu olan Karl G. Jansky Çok Büyük Radyo Teleskop Dizisi’ni (VLA) kullanan bilim adamları, Dünya’ya 20 ışık senesi mesafede, Güneş Sistemi’nin derhal dışında, olağan dışı büyüklükteki bir manyetik kütlenin varlığını keşfetti.

Gök cisminin elektRomanyetik tayfta yaydığı radyo dalgalarını analiz eden gökbilimciler, gezegen ile yıldız arasında bir melez form olan gök cisminin bir “kahverengi cüce” bulunduğunu belirledi.

“SIMP J01365663+0933473” adı verdiği gök cisminin Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni olan Jüpiter’in 12,7 katı hacminde bulunduğu ve ondan 200 kat kuvvetli bir manyetik alana sahip bulunduğu kaydedildi.

İlk kez 2016 senesinde keşfedilen gök cisminin, Güneş Sistemi dışında elektRomanyetik dalga boyunda keşfedilen ve elektRomanyetik kısmı ölçülebilen ilk öte gezegen bulunduğu vurgulandı.

Öte gezegenler bugüne dek daha çok optik ve ışık dalga boyunda ölçüm yapan tayfölçer enstrümanlarla keşfediliyordu.

Kahverengi cüce

Aslında oluşum halindeki bir yıldızken hidrojen füzyonunun meydana çıkmasına olacak verecek hacme ulaşamadığı amacıyla başarısız olan ve manzarası itibarıyla küçük, solgun bir yıldızı andıran gezegensel yapılar “kahverengi cüce” olarak tanımlanıyor.

Söz hususu başarısız yıldızlar, “gaz devleri” denilen gezegenlerden kat be kat büyük bulunduğu amacıyla ve diğer bir yıldızın yörüngesinde dolaşmadığı amacıyla “gezegen” tanımına girmiyor.

Keşfe dair detaylar “Astrophysical Journal” dergisinde yayımlandı.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir