Bilim 25 Kez Okundu 0

Küresel ısınma önlenebilir mi?

ABD’li bilim insanları iklim farklılığıyla mücadele etmek amacıyla gerektiğince farklı bir teknik önerdiler. Eksperler küresel ısınma oranını yüzde 50’ye kadar azaltacak stratosferik aerosol enjeksiyonu (SAI) olarak tanınan bir teknik kullanmanın ideal olduğunu düşünüyorlar. Yani atmosfere aerosol püskürterek güneşi karartmak.

Küresel ısınmayı yavaşlatmak amacıyla Dünya atmosferine güneş karartıcı kimyasallar püskürtmenin, 15 senelik bir vakit amacıyla senede 2.25 milyar dolar gibi oran olarak düşük bir maliyetle gerçekleşebileceği belirtiliyor. Bazı incelemeciler SAI olarak tanınan jeo-mühendislik tekniğinin iklim farklılığına neden olan “sıcaklık artışını” sınırlayabileceğini iddia ediyorlar.

Güneş ışığını yansıtacak bir bariyer oluşturabilmek amacıyla devasa hortumlar, toplar ya da özel olarak geliştirilmiş uçaklar kullanılarak atmosferin üst tabakasına büyük miktarda sülfat parçacıkları püskürtülmesi planlanıyor. Harvard Üniversitesi’ndeki bilim insanları doğrulusunda hazırlanan raporda, projenin 3.5 milyar dolar maliyetle başlatılabileceği belirtildi. Tamamlanmasının ise 15 sene süreceği ifade ediliyor.

Ayrıca 15 yıl boyunca bakımını sürdürmek için yılda 2.25 milyar dolar masraf yapılması gerekecek. Bununla birlikte araştırmanın, yaklaşık 20 km yükseklikte uçabilecek ve 25 ton yük taşıyabilecek özel bir uçak geliştirilebileceğini varsaydığını da belirtmek gerekir.

Birçok bilim insanı ise istenmeyen neticeler doğurabileceği amacıyla bu fikre karşı çıkıyor. Eksperler, hükümetlerin iklim farklılığı ile mücadele amacıyla kendi jeo-mühendislik programlarına başlamadan önce, güneş ışığını engel olan parçacıklar gibi projelerin tesirlerini araştırmalarının mecburi olduğunu söylüyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir