Evrenimiz çözülemeyen gizemlerle dolu harika bir yer. Fakat atmosfer dışında hava molekülleri olmadan duyabileceğimiz sadece koca bir sessizlik.

Uzayda seslerin yayılmadığını biliyoruz. Neyse ki bu durum, NASA’nın uzayın sessizliğinden “ses” üretmesini engellemedi. NASA, uzayda çektiği bir fotoğrafı notlara dökmek istedi ve NASA’nın bu projede kullandığı fotoğraf, geçen Ağustos ayında Hubble Uzay Teleskobu doğrulusunda çekildi.

Fotoğrafın kapsamına giren sonsuz gökada niçiniyle Hubble çalışanları fotoğrafa “galaksinin hazine sandığı” deniyor. NASA ise fotoğrafı “Dünya’ya daha yakın olan birkaç yıldız ön planda dikkat çekici bir şekilde parlıyor, görüntünün tam ortasına çok büyükte bir gökada kümesi yerleşiyor. Acımasız yerçekimi gücü doğrulusunda bir araya getirilmiş binlerce galaksi topluluğu” şeklinde tanımlıyor.

Fakat bu güzel görüntü, tüyleri ürpertici bir müzikal kompozisyona dönüşmüş.

Fotoğrafı seslendiren ekip, “Görüntünün merkezindeki yüksek gökada yoğunluğu niçiniyle videonun ortasında orta frekanslı seslerin yükselmesine niçin oluyor” diye bildirdi. Hem de görüntünün değişik bölgelerinin ve bileşenlerinin değişik sesler ürettiğini eklediler. Yıldızlar ve ufak galaksiler net sesler verirken, spiral galaksiler daha komplike ve uzun notalara dönüşüyor.

NASA, evreni deneyimlemenin yeni yollarını keşfetmeye hiç durmadan devam ediyor. Bir ileri keşiflerini heyecanla bekliyoruz.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir