Teknoloji 159 Kez Okundu 0

Kopya bitti artık kendi teknolojilerini üretecekler

The Bosphorus Energy Club Başkanı Mehmet Öğütçü, “Çin bugün taklit ve kopyadan bundan sonra inovasyona, kendi teknolojisini yaratma noktasına geldi.” dedi.

PwC doğrulusunda yapılan basın toplantısına Çin Heyeti Başkanı Prof. LI Ping, The Bosphorus Energy Club Başkanı Mehmet Öğütçü ve The Bosphorus Energy Club Başkan Yardımcısı ve PwC Türkiye Enerji Sektörü Lideri Murat Çolakoğlu katıldı.

Basın toplantısında konuşan Öğütçü, “The Bosphorus Energy Club olarak yıllardır Türkiye ile Çin arasında stratejik iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla yoğun çaba sarf ediyoruz. Bu kapsamda Çin’in en büyük ve stratejik kanaat kuruluşu KUşak ve Yol Girişimi ile bir araya gelmekten son derece mutluyuz.” ifadelerini kullandı.
Girişimin öncelikli amacının Türkiye ve Çin’in her anlamda birbirini daha yakından tanıması olduğunu bildiren Öğütçü, genel anlamda ise Çin‘le Avrupa arasında ekonomik yönden güçlü, istikrarlı bir kuşak oluşturulması hedeflendiğini söyledi.

Öğütçü, bugün Çin’in ABD’den sonra dünyanın en büyük ekonomisi olduğunu, 2035-2040 perspektifinde ise ilk sıraya yükseleceğinin öngörüldüğünü ve Çin’in son 40 senelik süreçte yakaladığı olağanüstü ekonomik büyüme sürecindeki tecrübesini, KUşak ve Yol projesine dahil olan ülkelerle paylaşarak topyekün etrafsel kalkınma gerçekleştirmeyi hedeflediğini, Türkiye’nin de bu anlamda mühim kazanımlar elde edeceği inancında olduklarının altını çizdi.

Öğütçü, “Bugün değişik disiplin ve sektörlerden eksprlerin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz çalışma toplantısında, kazan-kazan yaklaşımıyla lüzum Türkiye lüzumse Çin’in istikbal hedeflerine katkı sağlayacak çoğu alanda iş birliği fırsatlarını ele alıp aksiyon önerileri geliştirdik. Çin bugün taklit ve kopyadan bundan sonra inovasyona, kendi teknolojisini yaratma noktasına geldi.” diye konuştu.

Çin’in teknolojideki bu yükselişinden Türkiye olarak nasıl yararlanabileceği konusundaki yöntemleri tartıştıklarını kaydeden Öğütçü, “Telekomünikasyon yatırımlarında, yerel otomobil projesinde Çin’in üstlenebileceği rolleri, savunma sanayisinde iş birliğini, karşılıklı turizm hacmini artırmak, bankacılık pazarında finansman ayağını güçlendirilmek amacıyla yapılacak işleri, tarım pazarında iş birliklerini, Çin’le ticaretin orta vadede dengelenmesi amacıyla atılacak adımları konuştuk.” dedi.

Öğütçü, “Toplantıda başka taraftan bölgemizdeki 3. ülkelerde, Suriye’nin tekrardan inşasında, Orta Asya ve Afrika ülkelerindeki kalkınma projelerinde ortak çalışma imkanları el alındı.” açıklamasında bulundu.

“KUşak ve Yol Girişimi 2016 itibarıyla 185 milyar dolar büyüklüğe ulaştı”

The Bosphorus Energy Club Başkan Yardımcısı ve PwC Türkiye Enerji Sektörü Lideri Murat Çolakoğlu ise KUşak ve Yol Girişimi’nin Türkiye yönünden iki yönlü yararı bulunduğunu, birincisinin Çin doğrulusunda Türkiye’ye yapılacak yatırımlar yönünden, ikincisinin ise Türkiye’nin etraf ülkelerde ve geçiş yollarındaki ülkelerde yapılacak yatırımların bir parçası olması vesilesiyle bu projenin büyük ehemmiyet arz ettiğini söyledi.

Çolakoğlu, şunları kaydetti:

“KUşak ve Yol Girişimi 2016 itibarıyla toplam 185 milyar dolar büyüklüğe ulaşmış, 4,4 milyarlık nüfusun yaşadığı 65 ülkeyi ve 6 ekonomi koridorunu amacıylae alan dev bir proje. Çin yalnızca bu proje amacıyla 14 milyar dolar bütçe ayırmış, buna ek olarak muhtelif bankalar doğrulusunda yalnızca bu projenin fonlanması amacıyla 56 milyar dolarlık bir kredilendirme bütçesi oluşturmuş durumda.

Dolayısıyla Türkiye yönünden, gündemdeki demir yolu, otoyol, enerji gibi mega altyapı projelerinin finasmanı amacıyla mühim bir kaynak fırsatı söz konusu. Aynı şekilde Türk şirketleri amacıyla bölge ülkelerde yapılacak benzer yatırımlar kapsamında mühim iş fırsatları sunuyor. Dolayısıyla KUşak ve Yol Girişimi’nin ülkemiz amacıyla ekonomik ve stratejik yönden sağlayacağı katkıları çok iyi okumalı ve değerlendirmeliyiz.”


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir