Bilim 129 Kez Okundu 1

Kanserde erken teşhis için deri implantı geliştirildi

Bilim insanları kanseri daha başlangıç adımında belirleme edebilecek bir deri implantı geliştirdiklerini açıkladı.

İmplant, birtakım kanser çeşitlerinin bulguları arasında yer alan kanda çoğalan kalsiyum oranını belirleme edip impantın takılı bulunduğu yerdeki derinin rengini değiştiriyor.

Bilim insanları implantın şimdilik geliştirme adımında bulunduğunu fakat gelecekti kanserin erken tespitinde kullanılabileceğini söylüyor.

Sciente Translational Medicine isimli bilimsel dergide yayınlanan incelemeye göre implant en süregelen kanser çeşitleri olan meme, prostat, akciğer ve bağırsak kanserlerinin yanı sıra böbrek yetmezliğinde de işaret veriyor.

Deney fare ve domuzlarda başarı ile denendi.

İmplantın insanlara da uygulanması halinde ileride insanlar implantın üstündeki derinin renk değiştirdiğini fark ettiği anda hekime giderek kanseri erken aşamada tespit etme imkanın sahip olacak.

Araştırmaya öncülük eden ETH Zurich Biyosistem Bilimi ve Mühendisliği Profesörü Martin Fussenegger “Kanserde erken tespit yaşam kurtarır” diyor ve ekliyor:

“Günümüzde insanlar fakat tümör problem yaratmaya başladığında hekime gidiyor. Maalesef o vakit da genelde çok geç oluyor.”

FFF Bilim insanları teknolojinin insanlar üstünde denenebilmesi amacıyla çok yol alınması gerekliliğini söylüyor

Araştırmacılar bu teknolojinin kalsiyum seviyesiyerine diğer değerleri ölçerek diğer hastalıkların belirleme edilmesinde de kullanılabileceğini söylüyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

“Kanserde erken teşhis için deri implantı geliştirildi” üzerine 1 yorum

  1. yeliz dedi ki:

    Gün gelecek her kanser türü için tedavi bulunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir