Bilim 37 Kez Okundu 0

Kanser tedavisi için yerli ilaç dönemi başladı

Yerel ilaç üretimi yardımıyla baş ve boyun tedavisinde yerli ilaçlar kullanılacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK’ın baş ve boyun kanserlerinin tedavisinde kullanılmak üzere başlattığı yerli ilaç çalışmalarını bizzat inceledi. Yaptığı ziyaret esnasında yerli biyobenzer kanser ilaç geliştirme çalışmaları, laboratuvar içerisinde ilk kez görüntülendi.

Kanser Tedavisine Yönelik Yerli Biyobenzer İlaç Geliştirilmesi ve Üretimi (BİOSİM) projesi ile alakalı bilgi alan Bakan Varank, ilacın Gen Merkezi laboratuvarlarında bütün üretim aşamalarını inceledi. Projeye verilen önemi göstermek ve çalışmalara destek vermek hedefiyle bu laboratuvarı ziyaret ettiğini bildiren Bakan Varank, şu sözleri sarf etti:

“BİOSİM, biyobenzer baş ve boyun kanserine karşı bir ilacın geliştirilmesi projesi. Buradaki çalışmaları ve yürütücü arkadaşları ziyaret edip onlardan bilgi aldık. Bu çok mühim bir teknoloji. Bunun gibi diğer 180 değişik biyobenzer olarak üretebileceğimiz ilacımız var. İnşallah burada geliştirdiğimiz teknoloji ve altyapı ile bu ilaçları da Türkiye’de üretip, paranın ülkemizdeki kalmasını istiyoruz. Biosim kanser ilacı laboratuvar içerisinde üretildi. Mayıs 2019’da firmaya teslim edilecek. Kamu-sanayi işbirliği ve Sıhhat Bakanlığımızın desteği yardımıyla tasarlanan bu ilacın eczanelerde konumunu alması ve hastalarımıza deva olabilmesi amacıyla preklinik ve klinik çalışmalarının tamamlanıp birtakım süreçlerden daha geçmesi gerekiyor.”

TÜBİTAK Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin, proje ile alakalı bilgi verirken “BİOSİM kapsamında geliştirdiğimiz ilaç, baş ve boyun kanseri tedavisinde kullanılıyor. Biz de genden itibaren hücreyi geliştiriyoruz. Antikor yapan hücreyi geliştiriyoruz. Geliştirdiğimiz hücre, proje yürütücüsü olan firmaya teslim edilecek. Onlar da preklinik ve klinik çalışmalardan sonra ilacın ruhsat müracaatı ve ticarileştirme prosedürünü gerçekleştirecekler” dedi.

Prof. Tekin biyobenzerinin yapıldığı referans ilacın kilogram değerinin bir milyon dolar olduğuna da ilgi çekti.

1,2 trilyon dolarlık ilaç sektörünün 260 milyar dolarlık payını elinde sahip olan biyoteknolojik ilaçlarda Türkiye’nin payı 5 milyar TL düzeyinde. İlaç ülkemizde üretildiğinde ise referans ilaçtan daha ucuz olacak ve vatan dışına döviz çıkışını da önleyecek. Hem de ihracatı da olası olacağı amacıyla ekonomiye katkısının olması da bekleniyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir