Güvenlik 16 Kez Okundu 0

Kadınların Cinsel Tacizden Korunmaları için Özel Bilekli Geliştirildi

Bileğiniz ile gerçekleştireceğiniz tek dokunuşla acil hallerde yardım çağırmaya yarayan bir bileklik üretildi.
Edinburgh Üniversitesi’nde okuyan ve partilere gittiğinde korktuğunu aktaran 21 yaşındaki Beatriz Carvalho, kendi gibi hisseden bayanlara çözüm olabilecek bir ürün prototipi geliştirdi. Akıllı telefondaki programla bağlanan bileklik, kadınları rahatsız edici hallerden kurtarabilme özelliğini taşıyor.

~Carvalho doğrulusunda geliştirilen bileklik, iki defa dokunulduğunda ışık saçıyor.

Lux adı verdiği ve tek dokunmayla aktif hâle gelip evvel seçilen arkadaşlara, o an program ortamında olan şahıslara, yakınlardaki şahıslara ve programın çalışanlarına bildirim gönderen bileklik; kadınların maruz kaldıkları yabancılar doğrulusunda yapılan cinsel tacizlerin (Beatriz Carvalho da aynı hale maruz kalınca cihazı geliştirmeye başlamış) önüne geçmek amacıyla gerçek anlamda başarılı bir cihaz.

Edinburgh Live’a yaptığı bir konuşmada: “Artık kimse dışarı çıkmaktan korkmamalı. Lux çoğu şahıs amacıyla bir fark yaratacak, emniyet ağı gibi davranacak.” açıklamalarında bulunarak Lux’ı kullanan bireylerin birbirlerini koruyabileceğine de değiniyor. An itibarıyla tek renk opsiyonuna (siyah) sahip olan bileklik, bir aksesuar olarak takılabiliyor ve rengi yardımıyla göze batmıyor. Cihazın her ne kadar kadın merkezli olsa da erkek kullanıcılar amacıyla de ideal olduğuna ilgi çekiliyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir