Genel 17 Kez Okundu 0

İstanbul dünyada sağlık sıralamasında kaçıncı

Dünya çapında 89 şehirin detaylı uluslararası açık kaynak bilgileri ile incelenmesi neticesi İstanbul, listede sondan ikinci oldu.

Ev kiralama sitesi Spotahome doğrulusunda yapılan puanlama sistemi ile dünyanın en sıhhatli şehirleri belirleme edildi. Listedeki en sıhhatli 10 şehirden 8’i Avrupa kıtasında yer alıyor. Kentlerdeki yeşil alanlar, spor tesislerinin kalitesi, hava ve su kirliliği, ortalama hayat beklentisi, obezite oranı, iş-özel yaşam dengesi gibi 10 kriterin bir araya getirilmesiyle yapılan listede en sıhhatli şehir Amsterdam olarak belirlendi.

İlk 10’a Giren Şehirler

Amsterdam (Hollanda)
Oslo (Norveç)
Rotterdam (Hollanda)
Münih (Almanya)
Berlin (Almanya)
Tallinn (Estonya)
Adelaide (Avustralya)
Viyana (Avusturya)
Perth (Avustralya)
Helsinki (Finlandiya)

OECD Sıhhat Endeksi, Dünya Sıhhat Örgütü bilgilerinin yanısıra şehirlerde şahıs başına düşen fast food restoranlarını verilendirebilen TripAdvisor gibi sitelerden de yararlanılarak yapılan puanlama sistemi neticesinde listenin son 3 esnasında Casablanca, İstanbul ve Şanghay yer aldı.

Son 10’da Yer Alan Şehirler

80 – Kuala Lumpur (Malezya)
81 – Manchester (Birleşik Krallık)
82 – Kahire (Mısır)
83 – İzmir (Türkiye)
84 – Bogota (Kolombiya)
85 – Mexico City (Meksika)
86 – Sao Paulo (Brezilya)
87 – Şanghay (Çin)
88 – İstanbul (Türkiye)
89 – Casablanca (Fas)

İstanbul bilhassa yeşil alanların oranı, iş-özel yaşam dengesi, elektrikli otomobil şarj etme noktalarının adedi ve yetişkinlerdeki obezite oranları söz hususu olduğunda düşük puan aldı. İzmir ve Bursa’nın İstanbul’dan farkı ise yeşil alanlar kriterinde daha yüksek puan almaları. Bursa yeşil alanları amacıyla 8.28, İzmir 4.9 puan aldı. İstanbul’un yeşil alanlar kriterindeki puanı ise 1.32


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir