Genel 30 Kez Okundu 0

Işık hızı gerçekleşiyormu

Eğer evren çağdaş bilimin son tespitlerine göre 93 milyar ışık senesi uzunluğunda çapa sahipse, ışık hızındaki bir vasıtayla uçtan uca gitmek ne kadar vakitr? İşler derhal ilk aklınıza geldiği gibi gerçekleşmiyor.

Uçtan uca 93 milyar ışık senesi. En azından, çağdaş bilim teknikleriyle ölçümleyebildiğimiz mesafe bu. Hem de evrenin sıksık genişlediği gerçeği de var. Esasında sığ bir şekilde 93 milyar ışık senesi demek pek mana ifade etmiyor, yalnızca gözlem kazandırıyor. Sürekli genişleyen bir evrenin ölçüsünü sabit bir sayıyla ifade etmek güç.

Eğer ışık hızında seyahat ederseniz, evrenin başka ucuna katiyen yetişemezsiniz. Bu amaçla kuramsal olarak yolculuğunuz sonsuzlaşır, hiç ulaşamayacağınız bir uca doğru hareket içersinde olursunuz. Aynı vakitte evrende ışık hızında seyahat etseniz bile birtakım kapalı alanlar var.

Bu kapalı alanların “kozmik hadise ufkunun” denilen ötesinde bulunduğu söylenir. Örneğin kara delikler de hadise ufkunun ötesinde olan varklık bulunduğuklarından onları çıplak gözle göremeyiz. Varlıklarını fakat ve fakat etraflarında yarattıkları etkisi gözlemleyerek kanıtlayabiliyoruz. Bu bölgelerde, seyahat etme eylemini gerçekleştiremezsiniz.

Evrenin ucundan ucuna seyahat etmek isterken, varmak istedğiniz nokta sıksık ilerlediği amacıyla ona yaklaşmanız neticesi değiştirmeyecektir.

Bu hususta size yardımcı olacak en güzel anlatı Aşil ve kaplumbağa paradoksudur:

Bir gün Aşil ve bir kaplumbağa yarışmak isterler. Aşil son derece atletik ve süratli bulunduğu amacıyla kaplumbağaya 100 metre önden başlamasını söyler. Aşil, dev kaplumbağadan 10 kat daha süratlidır. Yarış başlar, Aşil birim vakitte kaplumbağanın yarışa başladığı noktaya varır. Bu vakit zarfında kaplumbağa, Aşil’in 10’da 1’i kadar yol gitmiştir. Yani Aşil ve kaplumbağa arasında 10 metrelik bir fark vardır. Kısa bir vakit sonra Aşil 110. metreye ulaşır, bu vakit zarfında kaplumbağa tekrar yol katetmiş, 1 metre ilerlemiştir. Olaylar bu şekilde ilerlemeye devam eder, Aşil kaplumbağayı hiçbir vakit yakalayamaz. Çünkü her vakit aldığı mesafenin 10’da biri kadar öndedir. Bu hal sezgisel olarak korkunç, fakat bilimsel olarak doğrudur.

Kısaca özetlemek gerekirse, evrenin bir ucundan diğerine varmanız imkansızdır. Ayrıca yolunuza içindeki gerçeklerin ne olduğu bilinmeyen olay ufkunun ötesinde boşluklar da çıkacaktır.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir