ios 21 Kez Okundu 0

iOS 12 yayınlandı!

Apple’ın geride bıraktığımız ay yayınladığı iOS 12 versiyonuna geçiş her geride bıraktığımız gün artıyor. Son belirtiler sayılar ise iOS 12’ye geçişte kullanıcıların tereddüt etmediğini meydana koyuyor.

Apple en son mobil işletim sistemi iOS 12’yi aşağı yukarı bir ay evvelce piyasaa sürmüştü. Güncelleme mühim performans geliştirmelerinin yanısıra Screen Time ve Siri Shortcuts gibi birkaç yeni işlevle geliyordu. Güncellemenin yayınlanmasının üzerinden daha 30 gün bile geçmedi fakat iOS 12, Apple’a göre yayılma hızında evvelceki iOS sürümlerini geçti.

Apple’a göre iOS 12, aktif aygıtların yarısına ulaştı bile. Yeni sürümün yakın zamandaki iPhone’larda daha da tanınmış bulunduğu gözleniyor. Bu bilgiler, Apple’ın App Store’dan 10 Ekim’de topladığı bilgilere dayanıyor.

Verinin detaylarına bakarsak, son dört yılda tanıtılan ürünlerde iOS 12‘nin yüzde 53 piyasa payını eline aldığını görüyoruz. iOS 12’nin şimdiye kadarki en geniş aygıt yelpazesini desteklediğini de belirtmek gerek. Yeni sürüm, geride bıraktığımız yıl çıkan iOS 11’in desteklendiği her aygıta yüklenebiliyor. Bu sayede iOS 12’nin daha süratli yayıldığı söylenebilir.

Google’ın mobil işletim sistemi Android ile karşılaştırma yapıldığında ise karşımıza alıştığımız bir tablo çıkıyor. Android’in son sürümü Pie’ı bir kıyıya bırakın, geride bıraktığımız yıl çıkan Oreo bile 28 Eylül itibariyle Android’li aygıtların yalnızca yüzde 19,2’sine girebildi. iOS ile Android arasındaki bu farkın en mühim nedeni, Android’li aygıtların geniş bir yapımcı detaylılığı içermesi. Google’ın bu aygıtların hangi sık sık güncelleneceğini denetim etme talihi bulunmuyor.

iOS 12, yakında alacağı bir güncellemeyle yeni bir emoji’ye ve takım FaceTime aramalarına kavuşacak.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir