İnternet 160 Kez Okundu 0

İnternet hızını 100 kat artırma yöntemi!

İnternet sürati çoğu bireyin sorun duyduğu bir konu. Yavaşlayan bir internet bütün işlerin aksamasıan sebep olabiliyor. Çinli bilim insanları, kablosuz internet ve veri transferinda yeni bir adım olan görünür ışık etkileşimi ile ilgili çalışmalar yaptı ve başarılı neticelere ulaştı.

Çalışmalar başarı ile sonuçlandı ve internet sürati olağanüstü boyutlara ulaşacak. Çin Merkez Televizyonu’nun haberine göre, bilim adamları, genellikle seyrek elementler kullanılarak oluşturulan Li-Fi’ın veri transferinde, görünür ışığın tamamiyle yayılmasını gerçekleştiren nano materyaller kullanarak daha süratli ve güvenilir veri transferi sağladı.

100 KAT HIZLANACAK!

En çok sarfedilen internete bağlanma yöntemlerinden biri olan Wi-Fi’yı tahtından edecek yeni bir teknoloji mi meydana çıkacak? Li-Fi nedir? Li-Fi teknolojisi nasıl çalışır? Senelerdir kablosuz bağlantı amacıyla sarfedilen Wi-Fi teknolojisi interneti radyo dalgaları vasıtasıyla cihazlara iletmekteydi, bugünümüzde gelişmekte olan Li-Fi teknolojisi ise interneti ışık fotonları üzerinden taşıyarak 100 kata kadar daha süratli bir etkileşim olanağı sağlıyor. Li-Fi teknolojisinin hayatımıza girmesine tek engel cihazın sıksık internet bağlantısı yayan ışığa dönük olması gerekliliği, ışık fotonlarının bütün odaya yayılacağı bir sistem olduğu takdirde Li-Fi‘nin vazgeçilmez olacağı düşünülüyor.

Lİ-Fİ NEDİR?

Li-Fi (İngilizce: Light Fidelity), şimdilik geliştirilme adımında olan kablosuz bağlantı teknolojisi. Prof. Harald Haas doğrulusunda buluş edilmiştir. Görünür ışık etkileşimi kullanan Li-Fi ile, Wi-Fi teknolojisinden aşağı yukarı olarak 100 kat daha süratli veri transferi sağlanabileceği laboratuvar içerisinde oluşturulan testler ile gösterilmiştir. Wi-Fi bağlantısı duvarın ötesine sinyal gönderebilirken, Li-Fi bağlantısında ışık engellendiği vakit etkileşim kesilmektedir.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir