Bilim 156 Kez Okundu 0

İnsansız uçaklar uzay yolunda

ABD’nin Alabama vilayetinde kurulan bir hava aracı ve füze yapımcısı şirketin, Dünya’dan uzaya 3 saatte bir fırlatma yapabilecek bir sistem üstünde çalıştığı bildirildi.

Space.com internet sitesinde yer alan habere göre Aevum isimli şirket, kendi ilerlettiği Ravn isimli insansız uçak ve ona bağlı füzelerle dünyada ilk kez havadan uzaya fırlatma gerçeklştirmeyi planlıyor.

Ravn yardımıyla dünyadan her 3 saatte bir uzaya fırlatma gerçeklştirmeyi hedeflediklerini bildiren şirketin üst yöneticisi ve fırlatma düzeneğinin mimarı Jay Skylus, her aşamada insansız uzaktan kumanda edilmesi plan edilen uçağın tekrardan kullanmak olası olacağı fakat üstündeki fırlatıcı füzelerin ise tek atımlık olacağını ifade etti.

Mevcut karadan fırlatma platformlarının senede sadece birkaç kez kulanılabildiği ve fırlatmadan evvelce 18 aylık bir hazırlık gerektirdiğine ilgi çeken Skylus, Ravn yardımıyla bu rotasyonu 3 saate kadar indirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Skylus, Ravn ile uzaya kısa sürede çok sayıda ufak fonksiyonel uydu fırlatılabileceğini, örnek olarak özel kapsama noktalarını hedefleyecek etkileşim uyduları yardımıyla dünyanın en ücra köşesine dahi kablosuz internet hizmeti götürmenin olası olma ihtimalini belirtti.

Aveum, başarılı bir test yapması durumunda havadan uzaya fırlatmayı gerçeğe dönüştürmeyi başaran ilk şirket olacak.

ABD’li uzay ve savunma teknolojileri şirketi Northrop Grumman daha evvelce Pegaus uçaklarıyla bu hususta denemeler yapmıştı. Stratolaunch Systems ve Virgin Orbit firmaları da kendi uçak-füze sistemleri üstünde çalıştıklarını duyurmuştu.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir