Dünyanın vatandaşlık alan ilk insansı robotu Sophia, İstanbul’da düzenlenecek olan Marketing Meetup 2018 faaliyeti kapsamında Türkiye’ye geliyor.

Hanson Robotics doğrulusunda tasarlanan ve geçen aylarda Suudi Arabistan’ın vatandaşlık verilen Sophia, ilerlemiş suni zeka yazılımıyla görenleri hayrete düşürüyor. Aynı vakitte Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Üyesi olan Sophia, karşısındaki insanla kesintisiz bir konuşma gerçekleştirebiliyor.

Konuşmalarına ideal bir şekilde yüz ifadelerini belirleyebilen akıllı robot, insanı dumura uğratacak şakalar dahi yapabiliyor. Öyle ki, yaratıcılarından birisi ile gerçekleştirdiği konuşmada, insan ırkını yok etmeye yönelik bir şakası büyük bir yankı uyandırmıştı. Tabii bu şakayı bilhassa yapmasının altında, insanoğlunun suni zeka ile alakalı kaygıları yatıyor. Dolayısıyla Sophia’nın ‘korkutucu’ espirisi bu muhteşem senaryonun ufak bir parçasından ibaret.

Dünyanın vatandaşlık alan ilk insansı robotu Sophia, kısa vakitte o kadar ikonik bir figür durumuna geldi ki, dünyanın dört bir yanısıra gerçekleşen büyük organizasyonlara konuşmacı olarak çağrı edilmeye başlandı. Hatta son olarak Amerika’nın en ünlü Talk Show’larından biri olan Jimmy Fallon’ın programına katılan Sophia, gerçekleştirdiği sohbetle büyük bir ilgi görmüştü.

Sophia, Marketing Meetup 2018’e Katılacak

Sophia, şimdi de 19 Nisan tarihinde Uniq İstanbul’da gerçekleştirilecek olan 5. Marketing Meetup 2018’e katılmaya hazırlanıyor. İş dünyası amacıyla Türkiye’nin en mühim içeriklerini yapan organizasyon, bu yıl ‘deneyim’ ilişkisi ile iş zekasına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanacak ve klişelere alan okuyacak.

Birbirinden ünlü isimlerin katılacağı faaliyetin yıldızı şüphesiz, Sophia olacak. Kısa vakit evvelce dünyanın ilk Birleşmiş Milletler İnovasyon Şampiyonu seçilen robot, aktivite kapsamında bir söyleşi gerçekleştirecek ve kendine yöneltilen soruları cevaplayacak.

Sophia’nın yaratıcısıyla gerçekleştirdiği enteresan sohbeti videodan izleyebilirsiniz.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir