Bilgisayar 139 Kez Okundu 0

IBM dünyanın en güçlü kuantum bilgisayarını tanıttı

IBM 50 kubit (kuantum biti) prosedüre kapasitesine sahip yeni kuantum bilgisayarını başarı ile test etti.

Normal bilgisayarların aksine hesaplamaları gerçekleştirme amacıyla 1 ve 0 olmak üzere iki duruma sahip olmayıp; aynı anda aniden çok halde olabilen(hem 0 hem de 1 durumunda) kuantum bilgisayarlar eksperler doğrulusunda ilerlemiş bilgisayarların geleceği olarak görülüyor.

Bu sektörün öncülerinden olan ve daha evvelce 17 kubit prosedüre kapasitesine sahip bir kuantum bilgisayarı geliştirmiş olan IBM, yeni kuantum bilgisayarı ile mühim bir uzaklık kaydettiğini gösterdi. Washington’da gerçekleşen IEEE Endüstri Zirvesi’nde yeni ürünlerini tanıtan şirket 20 kubit ve 50 kubit prosedüre kapasitesine sahip iki yeni kuantum bilgisayarı geliştirdiğini ve test ettiğini açıkladı.

Şu ana kadar tasarlanan en kuvvetli kuantum bilgisayarı unvanının sahibi olan 50 kubitlik kuantum bilgisayarı kuantum bilgisayarlar tarihinde büyük bir dönüm noktası manasına geliyor çünkü şimdiye kadar yapılan kuantum bilgisayarlar sınırlı yetenekleriyle geleneksel bilgisayarların da yapabildiği şeyleri yapabiliyorlardı.

50 kubitlik kuantum bilgisayarının yaptığı şeylerin ise kuantum teknolojisi olmadan taklit edilmesi olası olmayan şeyler bulunduğu belirtiliyor. Bununla beraber hem 50 kubitlik hem de 20 kubitlik kuantum bilgisayarı 90 mikrosaniye vakitsince kuantum halini muhafaza edebiliyor. Bu vakit çok kısa olsa da sanayi amacıyla bir rekor sayısal değeri taşıyor.

Geçtiğimiz eylül ayında Harvard Üniversitesi’ndeki incelemeciler 51 kubitlik bir kuantum bilgisayarı geliştirdiklerini açıklamışlardı fakat o bilgisayar kuantum halini muhafaza edemediği amacıyla IBM şu an amacıyla en kuvvetli kuantum bilgisayarı olarak değerlendiriliyor.

Tabi 50 kubitlik bilgisayar test edilmiş olsa da yalnızca prototip adımında bu amaçla tasarlanan teknoloji yakın vakitte son kullanıcıyla buluşmayacak fakat IBM 20 kubitlik kuantum bilgisayarının yeteneklerinden ticari olarak faydalanmayı planlıyor. Şirket bulut konusu ile ilgili IBM’den destek alan müşteriler amacıyla sınırlı da olsa 20 kubitlik bilgisayarı bilgi prosedür platformu vasıtasıyla erişebilir duruma getirmeye ve 2017 sonuna kadar bu teknolojiyi müşterilerine sunmayı hedefliyor.

Tabi IBM kuantum bilgisayarları konusu ile ilgili deneyimli ve mühim ilerlemeler kaydetmiş bir şirket fakat bu alanda yalnız değil. Kendi kuantum bilgisayarlarını ilerleten Google ve Intel gibi büyük şirketlerin yanı sıra bu alanda devrim yaratmak isteyen San Francisco odaklı Rigetti gibi şirketler de IBM’nin rakibi. Bu şirketlerle beraber Kanadalı kuantum bilgisayar şirketi D-Wave de halihazırda Google ve NASA doğrulusunda sarfedilen iki adet kuantum bilgisayarı geliştirmiş halde.

 


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir