Güvenlik 153 Kez Okundu 0

Hesaplarınız tehlike altında olabilir

Yıllardır emniyet eksperleri açıklamalarlar yapıyor, internet içerisinde pek çok hesap çalınıyor fakat tekrar de kullanıcılar yeterli önlemi almıyor. Bir internet güvenilirği şirketi olan SplashData bu yılki en kötü şifreleri açıkladı.

SplashData’nın açıkladığı listede bu senenin en emniyetsiz 100 parolası yer alıyorken bu şifreleri kullanan bireylerin adedinin da bir hayli çok olduğunu belirtmek gerekiyor.

Hackerler doğrulusunda 2017 senesinde toplam 5 milyon adet şifre verisinin çalındığını bildiren SplashData, çalınan bu şifrelerden de bir liste oluşturdu. Listeye göz attığımızda gerçekte çok şaşırmıyoruz zira yıllardır değişikliğe uğramayan ‘123456’ parolası tekrar listenin başında bulunuyor. Kırılması çok basit olan bu şifreyi kullanan insanların adedinin azımsanmaması gerekiyor.

‘123456’dan sonra en kötü ikinci şifre ise ‘passWord’ iken üçüncü sırada da ‘12345678’ yer alıyor. Özellikle sayılardan meydana gelen bu üç şifreden ileri en emniyetsiz ilk 10 şifre şu şekilde sıralanıyor: ‘qwerty’, ‘12345’, ‘123456789’, ‘letmein’, ‘12345667’, ‘football’ ve ‘iloveyou’. Hem de listede yer almayan fakat kırılması çok basit olan ‘starwars’ da dikkatlerden kaçmıyor. Listedeki en kötü 100 şifreye bu adresten erişebilirsiniz.

Güvenli Şifre Nasıl Olmalıdır?

Güvenlik eksperleri doğrulusunda belirti edilen güvenilir şifrenin esasında hem sayı hem de harf olması yatıyor. Büyük ve ufak harflerden oluşturulması gereken şifrenin en az 6-8 karakterden oluşmasının da sıhhatli olacağı belirtiliyor. Hem de doğum senesi ve art arda gelen sayıların seçilmemesi gerekiyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir