Genel 30 Kez Okundu 0

Hafıza ile ilgili bildiğimiz yanlışlar

Herkes doğrulusunda doğru tanınan pek çok hatalı var. Hafıza konusu ile ilgiliki yanılgılar da şunlar arasında.

İnternet siteleri için kullandığımız şifrelerden anahtarlarımızı nereye koyduğumuza, plan yaparken başkasına söz verip vermediğimizden banka hesabımızda kaç para kaldığına kadar her konuda hafızamıza güveniyoruz. Hafızanızın kötü olduğunu düşünüyorsanız Nelson Dellis’in size söyleyecek bir kaç sözü olabilir.

Nelson Dellis’in kitabının adını hafızadan söyleyebiliyorsanız kitabı almanıza lüzum yok. Remember It! The Names of People You Meet, All of Your PassWords, Where You Left Your Keys, and Everything Else You Tend to Forget. (Çevrilirken kapağına çok büyükte bir HATIRLA! yazılıp çevrilir bu kesin, altına da ufak harflerle yazının kalanı yazılır..) isimli bir paragraflık kitap ismi seçen yazara göre, hafızanız kötüyse bunun tek nedeni hafızanızı doğru kullanmıyor olmanız.

Yazar üç temel yanlış bilginin herkes tarafından hemen kabul edildiğini söylüyor. 

1. Hafızam Kötü, Yapacak Bir Şey Yok

Dellis’e göre en büyük mit bu. Dellis, hafızanın çalışarak, antrenman yaparak gelişebilen bir yapı bulunduğunu söylüyor. Yazara göre hafıza insanların inandığı gibi durağan değil, değişken. Dört defa Amerika Hafıza Şampiyonu bulunduğu amacıyla söyledikleri büyük ihtimalle doğrudur. Ona göre temel problem insanların hatırlayamaması değil, bulguyu hatırlayabilecekleri bir şekilde kaydetmemeleri. İnsanların bu bozukluğu çalışarak çözebilecekleri konusu ile ilgili kendinden emin.

2. Hafıza Görselleştirebilmeyi Gerektiriyor, Ben Görerek Öğrenen Biri Değilim

Bazı insanlar görerek, birtakım insanlar dinleyerek, birtakım insanlar da aratarak öğrenir. Yazar buna itiraz etmiyor, fakat iyi bir hafızanın görerek öğrenme ile ilgili bulunduğunu savunanlara karşı çıkıyor.
Yazara göre önemli olan bir şeyi görmek değil, ona odaklanmak. Bir şeyi zihinle görmenin önemli bulunduğunu ifade eden Dellis, zihinde canlandırılan görüntünün diğer hislerle de bağdaştırılabileceğini söylüyor.

3. Hafızanın Alabileceği Bilgi Kısıtlı

“Hafıza yarışmalarının başladığı vakitlerde eksperler 20 haneden uzun sayıları hatırlayıp, yüksek sesle yine etmenin imkânsız bulunduğunu savunuyordu. Şu andaki rekor ise 450’nin üstünde” diyen Dellis, sıksık olarak sınırların yıkıldığından bahsederek, temel sınırın öğrenme talebi bulunduğunu söylüyor. Teknik olarak hafızanın bir sınırı kuşkusuz var, fakat Northwestern Universitesi Beyin, Davranış ve Biliş programının yöneticisi Paul Reber’e göre bu limit erişilebilecek bir limit değil.

“Hafızanın kapasitesi milyonlarca gigabyte” diyen Dellis, bu kapasiteyi harddisklere benzetiyor. “Bu kapasiteye sahip bir DVR’ınız olsaydı, 3 milyon saatlik dizi kaydedebilirdiniz” diyen yazar, bu zamanın 342 yıldan biraz daha uzun bulunduğuna ilgi çekiyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir