Güvenlik 52 Kez Okundu 0

Google, çocuklar için yeni güvenlik duyurusu yaptı

Google, çocukların internette güvenle gezinmelerini dayanıklıak hedefiyle eğitimlere yer vereceği “Abtal Al Internet (İnternet Kahramanları)” isimli bir girişim başlattı.

Çocukların internette özgürce gezinmelerini ve bunu yapar iken potansiyel siber emniyet tuzaklarına düşmelerini engellemelerini amaçlayan Google, Arapça hizmet veren “Abtal Al Internet” isimli bir girişim başlattı. Çocuklar, ebeveynler ve eğitimciler amacıyla bilgi kaynakları ve etkileşimli aktivitelerle dolu olan bu online platform, tamamiyle ücretsiz.

Çağımızda çok ufak yaşlarda internet erişimine sahip olan çocuklar, sosyal medya ya da online oyunlar gibi ortamlarda saldırganlara ya da sahtekarlara maruz kalabiliyorlar. Bu amaçla, Abtal Al Internet, çocuklara dijital vatandaşlık ve emniyet hususlarını öğretmek, online dünyada kendilerine güvenerek akıllı, dikkatli, güçlü, kibar ve yürekli olarak gezinmeleri hedefiyle tasarlandı.

Çevrimiçi öğrenme uygulamasının bir başka parçası olan A’lam al Internet isimli (Interland yani Türkçe manasıyla İnternet Dünyası) online serüven uygulaması da çocukların internette güvenmedikleri şahıslarla şahsi bilgilerini paylaşmamaları, dayanıklı şifreler geliştirmeleri ve düzmece profil ve phishing tuzaklarından kaçınmalarını amaçlıyor.

Google’ın yürüttüğü bir ankete göre, Arab dünyasındaki öğretmenlerin fazlası online güvenliğin müfredatın bir parçası olması gerektiğine inanıyor. Öğretmenler ilaveten kaygı verici online olaylara da şahit olduklarını söylüyorlar. Bu amaçla, Abtal Al Internet; videolar, aktiviteler ve daha fazlası vasıtasıyla çocuklara evde ve katagoride dijital güvenliğin öğretilmesi amacıyla eğitimcilere ve ebeveynlere rehberlik etmeyi amaçlıyor.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir