İnternet 193 Kez Okundu 1

Google ‘a Suç Duyurusu

Geçtiğimiz günlerde 2 kişi tarafından Google ‘a yapılan suçlama bizleri hayrete düşürdü. Suçlama 40 yaşını aşmış iki yazılım geliştirici tarafından yapılmış durumda. Yazılım geliştiricilerinin iddiasına göre Google 40 yaş üzeri kişileri açık pozisyonlar için ön görüşmeye çağırıyor fakat işe almıyor.
Mahkeme tarafından değerlendirilen şikayet sonucunda firma”collective action” olarak bilinen bir suçlama ile karşı karşıya. Collective action (toplu eylem) suçu işlediği iddia edilen Google’ın 28 Ağustos 2014 tarihinden bu yana sistem mühendisi, yazılım mühendisi ve benzer pozisyonlara 40 yaşının üzerinde çalışan almadığı ve bu durumun ayrımcılığa yol açtığı söyleniyor.
Tabii ki bu iddialar karşısında firmanın suçlu olduğunu söylemek güç. Şimdilerde internet devinin iddialara vereceği yanıt merak konusu.

Google çalışanları kaç yaşında?
Firmanın yaklaşık 61 bin çalışanı bulunuyor. Bu konuda rakamlar firma tarafından açıklanmış durumda. Fakat açıklanan veriler arasında çalışanların yaşı, cinsiyeti ve ırkı belirtilmemiş. Bakalım bu davanın sonucunda internet devine herhangi bir yaptırım uygulanacak mı?
Ülkemizde de benzer bir durum yaşanmıştı
Temmuz 2012 tarihinde memur alımlarında uygulanan 35 yaş sınırı Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelik ile kaldırıldı. Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan Memur Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Bu tarihten önce memur alımlarındaki yaş sınırı konusunda bir çok kişi mahkemeye başvurmuş ve bu konudaki rahatsızlıklarını dile getirmişlerdi.

{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

“Google ‘a Suç Duyurusu” üzerine 1 yorum

  1. yavuz yalaman dedi ki:

    suç duyurusunda bulunmak istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güvenlik kamera sistemleri