Bilim 26 Kez Okundu 0

Gezegenimiz 2017 yılından bu yana sürekli daha kötüye gidiyor

Gezegenimizin bilhassa son senelerde büyük bir tehlike ortamında bulunduğu ve küresel ısınmanın boy gösterdiği hepimizce malum. Bu noktada meydana konan yeni bir ABD raporuna göre, 2017 seneından bu yana gezegenimiz sera gazlarının etkisi ile boğuşuyor.

Kürsel ısınma, ülkemizi bulunduğu kadar gezegenimizi de tehdit ediyor. Bu noktada Çarşamba günü yayınlanan yeni bir ABD raporuna göre, gezegenimiz sera gazlarının anormal etkisi ile karşı karşıya kalıyor. Kuzey Kutbu’nda tespit edilen buzulların eridiğini ve iklimdeki değişimlerin rekor civarlara ulaştığını düşünecek olursak, yayınlanan rapor bizim amacıyla gerektiğince kötü haberler barındırıyor.

600’den çok ülkeden 450’yi aşkın bilim insanının derlediği İklim Raporu, 2017’den ardından amacıyla kötüleşen iklim koşullarını gözler önüne seriyor. Genel olarak anormal, fırtına, kuraklık ve kavurucu sıcaklar kelimelerinin düzinelerce defa kullanıldığı 300 sayfalık iklim raporu; doğadaki en tehlikeli üç gazın rekor civarlara ulaştığını da gösteriyor. Karbondioksit, metan ve azot oksit adı verdiği gazlar, en son 800 sene evvelce bu seviyeleri görmüştü.

Mayıs ayında dünyanın en yüksek ısısını gören Türbat, 128.3 Fahrenheit’lık bir değere ulaşmıştı. Bunlara ek olarak ısınan gezegenimiz, okyanusların da sıcaklık artması yaşamasına ve dolayısı ile Kuzey Kutbu’nda tespit edilen büyük buz kütlelerinin erimesine sebep oluyor. Her alanda bulunduğu gibi doğanın da bir dengesi var fakat gördüğümüz üzere bu denge daha da kötüye giderek, dünyanın ibresini kaydırıyor. Öte yandan son zamanlarda çoğalan aynısı haberlere değinecek olursak, gezegenimize sahip çıkmamız amacıyla son çırpınışları yaşadığımızı söyleyebiliriz.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir