Uzay 55 Kez Okundu 0

Geçmişte uzayda yapılan ilkler

Her alanda bulunduğu gibi Uzay vazifelerinde de başarılı kadınların imzaları var. Uzay’da tarihe ismini yazdırmış astronot kadınları sizler amacıyla derledik.

Valentina Tereshkova

Uzaydaki ilk kadın olarak tanınan Valentina Tereshkova, bir ileri kadın astronotların takip edeceği büyük izler bıraktı. Bir Sovyet kozmonotu olan Tereshkova, 16 Haziran 1963’te Vostok 6 vazifiyetine başlamak amacıyla 400’den çok müracaat yapan şahıs arasından seçildi.

Sally Ride

1983 yılının Haziran ayında, NASA astronotu Sally Ride uzay mekiği Challenger’ın STS-7 vazifiyetine başladığında uzaydaki ilk ABD’li kadın oldu. 19 Ağustos 1982’de Soyuz T-7 vazifiyeti amacıyla uçan Ride, Valentina Tereshkova ve Sovyet kozmonot Svetlana Savitskaya’nın sonrasında uzayda üçüncü kadın olarak tarihe geçti.

Peggy Whitson

NASA astronotu Peggy Whitson, Nisan 2008’de Uluslararası Uzay İstasyonunda Expedition 16’yı komuta eden ilk kadındı. 2016’daki bir ileri uzay yolculuğunda, Expedition 51’in emrini aldığında uzay istasyonunda iki kez komuta etme vazifesini alan ilk kadın oldu. Hem de uzaydaki en ihtiyar kadın olma rekorunu da elinde tutuyor zira son vazifiyetinden döndüğünde 57 yaşındaydı.

Svetlana Savitskaya

Uzay yürüyüşünü tamamlayan ilk kadın, 1984 yılının Temmuz ayında ikinci uçuşu esnasında yörüngeye inen Sovyet kozmonot Svetlana Savitskaya idi. Hem de 1982 senesinde Salyut 7 uzay istasyonuna Soyuz T-5 vazifiyeti ile ile uzaya yolculuğuna çıkan ikinci kadın olarak tarihe geçti.

Kathryn D. Sullivan

NASA astronotu Kathryn D. Sullivan, 11 Ekim 1984’te STS-41-G vazifiyeti esnasında uzay mekiği Challenger’ın dışına çıktığında uzay yürüyüşü yapan ilk Amerikalı kadın oldu.

Helen Sharman

İngiliz kimyager Helen Sharman, 1991 senesinde Soyuz TM-12 vazifiyetinde Mir uzay istasyonunu ziyaret ettiğinde uzaya uçabilen ilk İngiliz insan oldu. Bu uçuş esnasında Mir uzay istasyonunu ziyaret eden ilk kadın da oldu.

Mae Jemison

NASA astronotu Mae Jemison, Eylül 1992’de uzay mekiği Endeavour’da uzaya seyahat eden ilk Afrikalı-Amerikalı kadın oldu.

Roberta Bondar

Roberta Bondar, 1992’de STS-42 uzay mekiği vazifiyeti ile uzaya seyahat eden Kanada’nın ilk kadın astronotu oldu.

Chiaki Mukai

Japonya Ulusal Uzay Geliştirme Ajansı’nı (NASDA) uzayda temsil eden ilk Japon kadın, Chiaki Mukai idi. Mukai, Temmuz 1994’te STS-65 vazifiyeti esnasında uzay mekiği ile Columbia’ya uçtu. O sırada, bir kadın astronot doğrulusunda bugüne kadarki en uzun uçuşun rekorunu kırmış oldu.

Claudie Haigneré

Doktor Claudie Haigneré, 1996’da Rus uzay istasyonu Mir’e uçtuğunda uzaya yolculuk yapan ilk ve tek Fransız kadın oldu. 2001’de Uluslararası Uzay İstasyonunu ziyaret eden ilk Avrupalı kadın oldu.

Eileen Collins

NASA astronotu Eileen Collins, jet uçağı pilotlarından en az 1000 saatlik bir tecrübeye sahip olmasını gerektiren uzay mekiği vazifesini komuta eden ilk kadındı. Collins, Temmuz 1999’da STS-93’ü, Temmuz 2005’te de ikinci kez uzay mekiği vazifesini komuta etti.

Susan Helms

Uluslararası Uzay İstasyonu mürettebatının ilk kadın üyesi, 2001 senesinde Mart-Ağustos ayları arasından Expedition 2 vazifiyetinde uçuş mühendisi olarak vazife yapan NASA astronotu Susan Helms olarak bilinir.

Anousheh Ansari

İranlı-Amerikalı girişimci Anousheh Ansari 2006’da Space Adventures firması vasıtasıyla bir Rus Soyuz uzay kapsülü içersinde kendi Uluslararası Uzay İstasyonu’na kendi uçuşunu finanse ederek seyahat eden ilk kadın uzay turisti oldu.

Yi So-yeon

Güney Koreli astronot Yi So-yeon, Nisan 2008’de Rusya’nın Soyuz TMA-12’sinde Uluslararası Uzay İstasyonuna giderken vatanının ilk uzay gezgini oldu.

Sunita Williams

NASA astronotu Sunita Williams, 2007’deki Expedition 15 vazifiyeti esnasında uzayda maraton koşan ilk şahıs oldu. Boston Marathon amacıyla resmi olarak kayıt yaptı ve koşu bandı COLBERT üstünde 26 dakika koştu.

Peggy Whitson

Uzayda en çok vakit yaşamış kadın ünvanı Peggy Whitson’ın oldu. Uluslararası Uzay İstasyonuna üç yolculuk vakitı vakitınce 665 gün, 22 saat ve 22 dakika yörüngede olan Peggy Whitson, 2017’de yaptığı son seyahatinden döndüğünde rastgele bir ABD astronotundan (erkek ya da kadın) uzayda daha çok vakit geçirmiş oldu.

Liu Wang

Çin’in ilk kadın astronotu Liu Wang 19 Haziran 2012’de Jiuquan Uydu Lansman Merkezi’nde Shenzhou 9 uzay kapsülüne binmeden önce.

Metcalf-Lindenburger, Stephanie Wilson, Tracy Caldwell Dyson, Naoko Yamazaki

14 Nisan 2010’da Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bir araya gelen dört kadın aynı anda en çok sayıda uzayda olan kismini temsil ediyordu. Sağ alttan saat yönünde, NASA astronotları Dorothy Metcalf-Lindenburger, Stephanie Wilson, hem STS-131 vazife uzmanları; ve Tracy Caldwell Dyson, Expedition 23 uçuş mühendisi; Japonya Havacılık Arama Ajansı (JAXA) astronotu Naoko Yamazaki.


{Ali TEMEL}

2005 yılında bilgisayar ve web merakı ile başlayan, birçok firma bünyesinde çalışarak kendini geliştirerek 2013 yılında ilk şirketini kurmasıyla şekillenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir